Borusan'da Steve Reich zirvesi

Borusan'da Steve Reich zirvesi
Borusan'da Steve Reich zirvesi
Brian Eno'dan King Crimson'a önemli müzisyenlere ilham veren minimalist müziğin ikon isimlerinden Steve Reich'ın yapıtları, 18 Nisan Perşembe günü Borusan Müzik Evi'nde sa.ne.na topluluğu tarafından yorumlanacak.
Haber: Sami Kısaoğlu / Arşivi

Erken minimalistler olarak anılan grubun (Philip Glass, La Monte Young, Tery Riley) ikon isimlerinden Steve Reich, gerek solo insan sesi ve kalabalık piyano toplulukları için yazdığı gerekse büyük perküsyon toplulukları için hazırladığı yapıtlarıyla 1960’ların ortalarından günümüze gelen süreçte minimalistlerin en üretken ve değişken isimlerinden biri oldu.
Brian Eno’dan King Crimson’a dünya çapında pek çok müzik insanına ilham veren Steve Reich’ın yapıtları aralarında The Kronos Quartet, New York ve Los Angeles Filarmoni’nin de bulunduğu dünya çapında birçok topluluk tarafından seslendirildi. Geçtiğimiz yıl tüm dünyada 75’inci doğum günü kutlanan Amerikalı besteci Reich, 50 yılı geride bırakan kariyeri boyunca aralarında Grammy’nin de bulunduğu çok sayıda prestijli müzik ödülüne sahip olmuş bir isim.
Türkiye ’de eserleri zaman zaman seslendirilmekte olan Reich’ın müziği, bu kez 18 Nisan Perşembe akşamı Borusan Müzik Evi’nde İstanbullu müzik dostlarıyla buluşuyor. Çağdaş perküsyon topluluğu sa.ne.na (Amy Salsgiver, Kerem Öktem, Seçil Kuran) tarafından yorumlanacak eserler arasında iki Türkiye prömiyerinin yanı sıra bestecinin bireysel müzik tarihinde kilometretaşı olarak kabul edilen iki eser daha yer alıyor. İki marimba, 2 vibrafon, 1 perküsyon ve teyp için yazdığı ‘Mallet Quartet’in (2009) yanı sıra daha geniş bir çalgı topluluğu ve tuşlu çalgılar için yazdığı ‘Sextet’ (1984–1985) isimli eserlerin Türkiye prömiyerlerinin yapılacağı konserde bestecinin ‘Piano Phase’ (1967) ve ‘Four Organs’ (1970) isimli erken dönem minimalist başyapıtları da seslendirilecek.
Sanatında Gamelan müziğinden Batı Afrika vurmalarına, geleneksel Hebrew (Yahudi) şarkılarından elektronik müziğe birçok farklı kaynaktan beslenen Reich’ın eserlerini tanımak ve onun müziğini daha yakından duymak adına kaçırılmaması gereken bir yeni müzik buluşması.