Borusan'ın büyük adımları

Borusan'ın büyük adımları
Borusan'ın büyük adımları
Türkiye'de son 15 yıldır klasik müzikte 'hami' rolü üstlenen Borusan Kültür Sanat'ın genel müdürü Ahmet Erenli'yle 2014 yılı ve sonrasını konuştuk. Önemli gelişmeler var.
Haber: SERHAN BALİ - serhanbali@gmail.com / Arşivi

Borusan Kültür Sanat son 15 yıldır klasik müzikteki ‘hami’ rolü itibariyle ülkemizin en önemli özel sanat kurumlarından biri. Kurum çalışanları 2014 yılına taze bir başlangıç yaptı zira mevcut binaları bir süre önce boşaltılıp Borusan Müzik Evi yeni ofis binası olarak tefriş edildi. Müzik Evi’nin müdavimleri bu taşınmadan dolayı sezon sonuna kadar sadece birkaç konserle yetinecek. Eski binayı ilk terk eden müzik kütüphanesi olmuş, taşınma gerekçesiyle, İTÜ MİAM’ın kütüphanesine katılmıştı.
Bu sezon 15’inci yaşını kutlayan Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO), kurumun amiral gemisi. Bu yüzden, Ahmet Erenli ile geleceğe dönük projelerini konuşmak üzere oturduğumuz andan itibaren sohbetin BİFO’ya odaklanması kaçınılmaz. BİFO 15 yıllık tarihinde, Salzburg Festivali’ndeki konseri dahil olmak üzere, uluslararası klasik müzik camiasında büyük ses getiren bir konsere henüz imza atabilmiş değil. Seviyesi ne kadar yükselmiş olursa olsun, bir Türk senfoni orkestrasının Avrupa ’nın ünlü festivallerine davet edilmesini sağlamak kolay bir iş değil. BİFO, çıkardığı başarılı CD kayıtlarının uluslararası pazarda büyük ilgi görmesi, yabancı basına yönelik sistemli tanıtımları sayesinde saygınlık kazandı. Önemli festivallerde görücüye çıkmasının zamanı artık gelmişti. 2014 yılı temmuz ayı sonunda dünyanın en önemli klasik müzik festivallerinden birinde binlerce dinleyici önünde vereceği konserle gövde gösterisi yapacak BİFO. Programı henüz açıklanmadığı gerekçesiyle konulan yayın ambargosu nedeniyle festivalin ismini yazamıyoruz ama dikkatli okurlarımız yasaktan bihaber biçimde önceki aylarda yaptığımız bir küçük haberde bu ünlü festivalin adını zikrettiğimizi hatırlar. 

‘Köçekçe’yi dünyaya açıyor 

BİFO’nun üçüncü uluslararası CD kaydı mayıs ayında piyasaya çıkıyor. İlk iki kaydı çıkaran Onyx firmasının bu üçüncü kaydında Rus ve Türk klasikleri bir araya getiriliyor. Kaydın yıldızı, Rimski-Korsakov’un Şehrazad’ı. Balakirev’in daha çok piyano uyarlamasıyla bildiğimiz İslamey adlı eserinin de bulunacağı kaydın en güzel sürprizi ise Erkin’in ‘Köçekçe’sinin nihayet önemli bir marka vasıtasıyla dünyaya tanıtılacak olması. Bu kayıttan sonra ‘Köçekçe’nin dünya orkestralarının repertuvarına girdiğini görürsek şaşırmayalım. Kayıt yine Borusan Oto’nun İstinye’deki hangarında yapılacak.
Borusan Kültür Sanat’ın bestecilerimize de bir müjdesi var: 2016 yılında ulusal çapta bir beste yarışması düzenlenmesi fikri tartışılıyor şu sıralar Borusan’ın karargâhında. Ahmet Erenli 1 yaşına yeni giren Borusan Klasik’in gidişatından da çok memnun. Internet üzerinden 24 saat yayın yapan bu klasik müzik radyosu her gün yeni dinleyiciler kazanıyor. Ahmet Erenli bu yılın başında bir faaliyet alanı daha açıp Türk müzik literatürüne her yıl bir müzikbilim kitabı kazandırma projesi başlatmıştı. İlk kitap olarak seçilen Ertuğrul Sevsay’ın Orkestrasyon adlı eserinin Türkçe tercümesi sürüyor. Bakalım kitabı 2014 yılı içinde Yapı Kredi Yayınları arasında görebilecek miyiz?
BİFO ve Fazıl Say Festivali bundan böyle iki yılda bir yapılacak. Bu yılki festival ise Beethoven’e ayrılmıştı. 2014 yılı sonundaki festivalde Fazıl Say bir kez daha eserleriyle buyur edilecek. Öğrendiğime göre bestecimiz bu festivalde dünya prömiyeri yapılacak bir viyolonsel konçertosu üzerinde çalışıyor. Eserin solisti, tahmin edilenin aksine Çağ Erçağ olmayacak; Say’ın da yakın dostu olan genç Alman virtüoz Nicolas Altstaedt yapacak prömiyeri. BİFO ve Fazıl Say Festivali’nin mekânı Zorlu PSM olacak. BİFO’nun 2014-15 sezonundaki diğer konserleri ise yine Lütfi Kırdar’da. Ahmet Erenli, Zorlu PSM’nin 2015 yılı mart ve nisan aylarında ana sahnesini müzikallere ayırdığı için tarih alamadıklarını söyledi. 

Bir büyük besteciye sipariş 

BİFO konser sezonlarını artık bir hayli önden kurgulayıp duyuruyor. Bu yolla dünyaca ünlü yıldızları rahatça bağlayabildiği gibi saygılarını kazandığı takipçilerinin ajandalarına daha erken girebiliyor. 2015 yılı sonundaki birkaç günlük festivalin temasının Amerikan müziği olarak bugünden seçilmiş olması o açıdan sürpriz değil. Yaşayan en büyük ve aynı zamanda en popüler klasik müzik adamlarından birine sipariş edilen bir eserin prömiyerini izleyeceğiz o festivalde. Daha kontrat imzalanmadığı için yazamıyoruz ama isim çok büyük. Ortaya çıkacak eser, 2 piyano ve orkestra için konçerto. BİFO’nun bu iddialı siparişteki partnerleri arasında Los Angeles Filarmoni ve Paris Orkestrası da bulunuyor. Prömiyeri yapacak solistler Katia ve Marielle Labeque ikilisi. Konçertonun dünya prömiyeri Los Angeles’ta, Avrupa prömiyeri Paris’te yapılacak. Merakla beklediğimiz eserin Avrupa’daki ikinci çalınışını 19 Kasım 2015 tarihinde İstanbul’da BİFO gerçekleştirecek.
15 yaşındaki Borusan Kültür Sanat’a verimli, heyecan dolu ve başarılı bir 2014 yılı dileriz.