Boş jeton yok

Boş jeton yok
Boş jeton yok
Hip hop ve R&B'nin kırılma noktasında konumlanan Pharrell, yeni albümünde 'Blurred Lines'la gücendirdiği kadınları geri kazanmanın peşinde.
Haber: SARP DAKNİ / Arşivi

Sıradaki ‘en iyi şey’in Bay Pharrell Williams olduğu konusunda hemen hepimiz hemfikirsek geriye söylenecek çok fazla söz de kalmıyor aslında. Müzik endüstrisinin (meali: fareli köy) yeni kavalcısı Williams, 40 yaşında yayımladığı ikinci solo stüdyo albümüyle tozu dumana katacak gibi görünüyor. Eh bu arada rakiplerini de ‘duman’ ettiğini kabul etmek lazım. Hip hop ve R&B türlerinde sonsuzluğa uzanacak bir kırılma noktası yaratan 2006 tarihli ‘In My Mind’dan bu yana sessiz kaldığını düşünmek ise büyük bir hata olur. Zira çoğunda diğer dev yıldızların adı altında yer aldığı 45’e yakın ‘ bomba ’ şarkı, iki kısa çalar, ‘G I R L’ü de sayacak olursak iki stüdyo albümü, bir mixtape ve 39 kez de konuk sanatçı olarak göründüğü şarkıda fazlasıyla büyük emeği var. Kariyerinde oldukça önemli bir yerde duran The Neptunes ve elbette N.E.R.D. mevzularına ise daha fazla dağılmamak adına hiç girmemek yerinde olur.
Pharrell, şu son dönemde özellikle Daft Punk ortaklığında yayımladığı ve tüm dünyayı adeta parmağında oynatan ‘Get Lucky’, Robin Thicke’i zümrüd-ü anka misali küllerinden yeniden doğuran ‘Blurred Lines’ ve ülkemizde dâhiyane(!) bir uyarlama ile ‘Çılgın Hırsız’ adıyla gösterime giren ‘Despicable Me’ serisinin ikincisinde ayaklarımızı bir daha basmamacasına yerden kesen Oscar adayı ‘Happy’ ile zaten hayatımızdaydı. Yine ‘Happy’i de barındıran ‘G I R L’ ile şimdi durum biraz daha derinleşiyor.
Prodüktörlüğünü de üstlendiği ‘G I R L’, en basit açıklamayla pürüzsüz ve pozitif enerji dolu bir ‘pop’ albümü. Sayısız farklı referans ve müzik türünden beslenen bu albüm, Kelly Osbourne, Justin Timberlake, Timbaland, Miley Cyrus, Alicia Keys ve bundan sonra olmazsa olmaz diye düşüneceğimiz Daft Punk gibi insanın aklını başından alan bir konuk kadrosuyla dolu. Yüzlerce kez üst üste dinlemekten asla sıkılmayacağımız ‘Happy’i bir kenara koyacak olursak içinde boş jetonun olmadığı bir hit bombasıyla karşı karşıya olduğunuzu bilmenizi isteriz. ‘Come Get It Bae’, ‘Lost Queen’ ve elbette Daft Punk’lı ‘Gust of Wind’ listemizin başını çekiyor. ‘Blurred Lines’ın büyük tartışma yaratan sözleri ve videosu yüzünden özellikle feminist dünyanın şimşeklerini istemeden de olsa üzerine çeken Williams, ‘G I R L’ ile kadınların önünde saygıyla eğiliyor ve kendini bu konuda artık temize çıkarmak istediğini söylüyor. Eski bir Çin atasözünden yola çıkarak ‘Blurred Lines ihalesini bütünüyle Robin Thicke’e yıkıyor ve diyoruz ki “Bir kişinin hatası, diğerinin dersidir.”