Boşuna 'işçi sınıfının şairi' değil

‘İngiliz işçi sınıfının şairi’ olarak anılan usta yönetmen Ken Loach, İtalya’nın prestijli festivallerinden Torino Film Festivali tarafından verilen yaşam boyu onur ödülünü reddetti. Loach, festivali düzenleyen Ulusal Sinema Müzesi’nde, işçilerin taşeron şirket aracılığıyla çalıştırılmasını ve güvencesiz-düşük ücretle çalışmaya direnen işçilerin işten çıkartılmasını görmezden gelemeyeceğini açıkladı.
Basın açıklamasında “Büyük bir üzüntü ile bana Torino Film Festivali tarafından layık görülen ödülü redddetmek zorundayım, bu ödülü kendim ve filmlerimiz için çalışanlar adına almaktan onur duyardım” diyen Loach, festivalin biraz daha az ücret ödemek için hizmetleri taşeron şirketlere vermesinden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Bu durumun bütün Avrupa ’da mevcut olmasının kabul edilebilir anlamına gelmediğini belirten Loach “Torino’da Ulusal Sinema Müzesi’nin temizlik ve güvenlik hizmetleri Rear adlı kooperatife verilmiş durumda. İlk olarak maaşlarda kesinti yapıldı ardından çalışanlar bundan şikâyetçi oldular ve böylelikle kötü davranmaya ve korkutulmaya maruz kaldılar. Birçok kişi işten atıldı. (...) Bu noktada hizmetleri ihaleye vermiş olan yapı bu duruma göz kapayamaz, her ne kadar bu kişiler bu hizmeti bir dış kooperatif aracılığı ile gerçekleştiriyor olsalar bile kendisi için çalışan kişilere karşı sorumlu olmalı” dedi.
Usta yönetmen “Bu konuyla ilgili ‘Ekmek ve Güller’ adlı bir film gerçekleştirdik. Nasıl olur da kendi hakları için mücadele eden ve bu sebepten dolayı işlerinden olan çalışanların dayanışma çağrısını duymazlıktan gelirim?” diye sordu. Loach, 2009 yılında da ‘Looking for Eric/ Hayata Çalım At’ filmini İsrail hükümetinin sponsorluk anlaşmasını gerekçe göstererek Avustralya’daki Melbourne Uluslararası Film Festivali’nden çekmişti.