'Böyle' anlamlı bir tören!

'Böyle' anlamlı bir tören!
'Böyle' anlamlı bir tören!
Büyük öykücü Cemil Kavukçu, Erdal Öz Edebiyat Ödülü'nü "Bu ödülün benim için en önemli yanı adımın Erdal Abi'yle yan yana anılacak olması. Böyle..." diyerek aldı. Gecenin sunucusu Müjde Ar'dı.
Haber: SİBEL ORAL / Arşivi

Gülten Akın, Nurdan Gürbilek, İhsan Oktay Anar, Şavkar Altınel ve Murathan Mungan gibi Türkiye edebiyatına emeği geçmiş yazarları selamlayan Erdal Öz Edebiyat Ödülü geçtiğimiz akşam alkışlar arasında bu kez Cemil Kavukçu’yu onurlandırdı. Bu kez Pera Palas’ta yapılan törende gecenin sürpriz ismi hiç şüphesiz törenin sunuculuğunu üstlenen, Öz ailesinin yakın dostu sanatçı Müjde Ar oldu. Ar’ın bir ara fotoğraf çekimi için “Samiye, Can, Zeynep, hadi canım” diyerek Öz ailesini sahneye davet etmesi çok tatlıydı.
Önceki yıllardan farklı olarak bu yıl ödül töreninde bir de müzik dinletisi vardı. Gazeteci-yazar Kürşat Başar “Meslektaşım” dediği Cemil Kavukçu’yu kutladıktan sonra Kürşat Başar Quartet ile sahnedeydi ve Erdal Öz’ün sevdiği caz şarkılarını çaldı. Can Yayınları Genel Müdürü Can Öz her yıl olduğu gibi yine babası ve edebiyat dostlarını selamlayarak kısa bir konuşma yaptı. Memleketin kanayan yarasına bir kez daha işaret eden Can Öz, “Erdal Öz’ün adını anıp da düşünce özgürlüğünü anmamak olmaz. Hepimiz düşünce özgürlüğü açısından kırık dökük bir haldeyiz” diyerek sahneyi eleştirmen ve Erdal Öz Edebiyat Ödülü Seçici Kurulu’nda son kez görev alarak, yerini Asuman Kafaoğlu-Büke’ye bırakan Semih Gümüş’e bıraktı. Gümüş, Erdal Öz’ün edebiyat dünyamızdaki önemine ve Öz’le kendi kişisel tarihine kısa bir yolculuk yaptıktan sonra söz Cemil Kavukçu’nundu.
Kavukçu da her zamanki mütevazılığı ve samimiyetiyle, hem edebiyatı hem de duruşuyla bir kez daha kendisine bu ödülün ne kadar yakıştığını gösterdi. İstanbul merkezli edebiyat dergilerinde öykülerini yayınlatamadığını ve edebiyattan vazgeçecekken Erdal Öz’den gelen bir telefonla hayatının dönüm noktasını yaşadığını söyleyen Kavukçu sözlerini şöyle noktaladı: “Bu ödülün benim için en önemli yanı adımın Erdal Abi’yle yan yana anılacak olması. Böyle…” dedi. İşte “böyle” anlamlı bir ödül töreniydi ve Erdal Öz’lü hatıralar belleklerde yeniden harlandı.