'Böyle' anlamlı bir tören!

'Böyle' anlamlı bir tören!
'Böyle' anlamlı bir tören!

Büyük öykücü Cemil Kavukçu, Erdal Öz Edebiyat Ödülü nü Bu ödülün en önemli yanı adımın Erdal Abi yle yan yana anılacak olması. Böyle diyerek aldı.

Haber: SİBEL ORAL / Arşivi

Erdal Öz Edebiyat Ödülü dün akşam alkışlar arasında büyük öykücü Cemil Kavukçu’yu onurlandırdı. Bu kez Pera Palas’ta yapılan törende gecenin sürpriz ismi hiç şüphesiz törenin sunuculuğunu üstlenen, Öz ailesinin yakın dostu sanatçı Müjde Ar oldu. Ar’ın bir ara fotoğraf çekimi için “Samiye, Can, Zeynep, hadi canım” diyerek Öz ailesini sahneye davet etmesi çok tatlıydı.
Önceki yıllardan farklı olarak bu yıl ödül töreninde bir de müzik dinletisi vardı. Gazeteci- yazar Kürşat Başar “Meslektaşım” dediği Cemil Kavukçu’yu kutladıktan sonra Kürşat Başar Quartet ile sahnedeydi ve Erdal Öz’ün sevdiği caz şarkılarını çaldı. Can Yayınları Genel Müdürü Can Öz, “Hepimiz düşünce özgürlüğü açısından kırık dökük bir haldeyiz” diyerek memleketin kanayan yarasına bir kez daha işaret etti. Cemil Kavukçu da her zamanki tevazuuı ve samimiyetiyle, hem edebiyatı hem de duruşuyla bir kez daha kendisine bu ödülün ne kadar yakıştığını gösterdi. İstanbul merkezli edebiyat dergilerinde öykülerini yayımlatamadığını ve edebiyattan vazgeçecekken Erdal Öz’den gelen bir telefonla hayatının dönüm noktasını yaşadığını söyleyen Kavukçu sözlerini şöyle noktaladı: “Bu ödülün benim için en önemli yanı adımın Erdal Abi’yle yan yana anılacak olması. Böyle…” dedi. İşte “böyle” anlamlı bir ödül töreniydi ve Erdal Öz’lü hatıralar belleklerde yeniden harlandı.