Bozdağ'a protesto ve saldırı

Bozdağ'a protesto ve saldırı
Bozdağ'a protesto ve saldırı
'Hacı Bektaş-ı Veli Anma' etkinliklerine katılan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, konuşması sırasında yuhalandı ve saldırıya uğradı.
Haber: MİRAY ÇİMEN / Arşivi

Hacı Bektaş-ı Veli Anma etkinliklerine katılan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ konuşması sırasında protesto edildi. Bozdağ, kürsüden inerken Hüseyin Satı adlı bir kişinin sözlü ve fiziksel saldırısına uğradı. Bozdağ, saldırıyla ilgili “Bu Hacı Bektaş-ı Veli’nin yolundan gidenleri bağlayan bir şey değildir. Alevi kardeşlerimizle alakalı bir husus değildir” derken, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise Bozdağ’a geçmiş olsun dileklerini iletti ve davranışın kabul edilemez olduğunu söyledi.
Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde düzenlenen 50. Ulusal, 24. Uluslararası Hacı Bektaş-ı Veli Anma Kültür ve Sanat etkinliklerine Başbakan’ı temsilen Bozdağ, CHP lideri Kılıçdaroğlu, CHP genel başkan yardımcıları, çok sayıda milletvekili, il ve ilçe başkanı, BDP milletvekilleri Ertuğrul Kürkçü ve Sebahat Tuncel katıldı. Etkinliğin düzenleneceği alanın çevresinde bir TOMA ve çok sayıda çevik kuvvet polisiyle önlem alındı.

‘Neden buraya geldin?’

Bozdağ, yaklaşık 20 dakikalık konuşması sırasında protesto edildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın selamını ilettiği sırada ise protestoların şiddeti arttı. Kürsüden “Lütfen hoşgörü. Hünkârın istemediği, benimsemediği davranışlar içinde olmayalım’ anonsu yapıldı. Bozdağ, konuşmasını tamamlayıp kürsüden indiği sırada Hüseyin Satı adlı bir kişinin sözlü ve fiziksel saldırısına uğradı. Satı, “Niye geldin sen buraya” diyerek Bozdağ’a saldırdı. Korumalar tarafından etkisiz hale getirilen Satı, polislerce gözaltına alınırken de arbede yaşandı. CHP’li Gökhan Günaydın ve Umut Oran arbedeye müdahale etti. Günaydın, Satı’yla beraber karakola giderken “Yere yatırıp kelepçe taktılar. Sözlü saldırı var, fiili saldırı yok. Kelepçelerinin çıkarılmasını sağladık. Konuyu takip ediyoruz” dedi. 

‘Geçmiş olsun’ dedi

Kılıçdaroğlu ise kürsüde yaptığı konuşmada, Hacı Bektaş-ı Veli’nin ‘İncinsen de incitme’ sözünü anımsatarak, Bozdağ’ın da kendisine Türkiye Diyanet Vakfı yayını Hacı Bektaş-ı Veli’nin ‘Makalat’ adlı eserini hediye ettiğini ifade etti. Konuşmasının ardından protokoldeki yerine oturan Kılıçdaroğlu’nun Bozdağ’a geçmiş olsun dileklerini ilettiği ve kendisine yapılan davranışın kabul edilemez olduğunu söylediği bildirildi. Bozdağ, törenin ardından çevik kuvvet polisinca oluşturulan koridordan geçerek alandan ayrıldı. Bozdağ, kaymakamlık önünde yaptığı açıklamada, şunları söyledi: 

Prim vermediler

“Gayet güzel konuşmalar yapıldı. Törene katılarak katkıda bulunmak istedim. Hacıbektaş öğretisini bir kez daha dile getirerek kitabını da getirip ilgililere verdim. Bu güzel havayı paylaştıktan ve konuşmamı tamamladıktan sonra Hacı Bektaş öğretisiyle sevgi, barış ve dostlukla ilgisi olmayan bir kişi tarafından saldırıya uğradım. Bu olay Hacıbektaşlılarla, Alevi kardeşlerimle ilgili husus değildir. Hacıbektaşlıların tümü üzüntülerini belirterek bu sıkıntıyı benimle birlikte paylaştılar. Hacıbektaşlılar bu güzel ortamı provoke eden kişiye prim vermedi.”