Brezilya'da artık dar alanda kısa paslaşmak yasak!

Brezilya'da artık dar alanda kısa paslaşmak yasak!
Brezilya'da artık dar alanda kısa paslaşmak yasak!
Brezilya'nın meşhur plaj futboluna yasak geldi. Efsane bilekler yetiştiren plajlar, 'yüzüne top çarpanlar'ın şikâyeti üzerine futbola kapandı

LONDRA - Brezilya’nın meşhur plaj futbolu tarihe karışıyor. Dünya Kupası kazanan futbolcuların yetenek geliştirdiği Rio plajlarında futbol oynamak yasaklanacak. Yasağın gerekçesiyse turistlerin, plaja inen kadın ve çocukların rahatssız olması.

‘Sektirmek yasak, toz çıkıyor’
Ülkenin simgesi haline gelen plaj futbolu, Brezilyalılar için bir tutku. Buna rağmen, kilometreler boyunca uzanan Brezilya sahilleri futboldan ve o meşhur artistik hareketlerden uzak kalacak. Her sabah 08.00’den 17.00’ye kadar uygulanması beklenen yasak, özellikle de kumsalda en çok oynanan ve etrafa kum saçılmasına neden olan ‘top sektirme’yi engellemeyi amaçlıyor. Uygulama, 1 Aralık’ta başlayacak ve güney yarımkürede yazın sona erdiği mart ayı ortasına kadar devam edecek. Yasağa ülke içinde çeşitli tepkiler verildi. Brezilyalı Gustavo Segala, “Yasak çok saçma. Plajda top sektirmek suç değil, kültürümüzün bir parçası” yorumunu yapıyor. Ronaldo, Zico ve Garrincha gibi birçok futbol efsanesinin yetiştiği Rio de Janeiro plajlarındaki yasağı destekleyenler de var. Örneğin Brezilyalı yaşlı bir kadın olan Ines Lins e Silva, “Birçok kez topla vuruldum. Bu oyunlar daha uzak alanlarda oynanmalı” sözleriyle yasağın destekçisi. 

Belediye başkanının işi
Yasak Rio’nun belediye başkanı Eduardo Paes’in projesi. Eduardo Paes, başkent 2016 Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmaya hak kazandığından beri projelerini hızlandırdı. Ancak halk, başkanın saçma bulduğu bazı projelerine katılmıyor.  (The Telegraph)