Brezilya'nın 'çöp ev'lerine Türkiye'den bayram yardımı

Brezilya'nın 'çöp ev'lerine Türkiye'den bayram yardımı
Brezilya'nın 'çöp ev'lerine Türkiye'den bayram yardımı
Kurban Bayramı vesilesiyle Brezilya'ya gönderilen yardımlar ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı. Latin Amerika'nın en büyük katı atık depolama bölgesinde düzenlenen yardım faaliyetinde geçimini çöplerden sağlayan bin 500 aileye kurban eti dağıtıldı.

RIO DE JANEIRO – Brezilya’nın Rio de Janeiro eyaletine bağlı Jardim dos Gramacho bölgesinde düzenlenen organizasyona Türkiye 'den gelen işadamlarının yanı sıra çok sayıda yerel gönüllü katıldı. Katolik kilisenin de desteğiyle düzenlenen yardımlaşma faaliyetinde, Türkiye'den giden bazı işadamları kurban etlerini bizzat dağıttı.

70 METRELİK ÇÖP DAĞI

Geçimini çöp ayıklayarak sağlayan kişiler için bir cazibe merkezine dönüşen bölgenin nüfusu kısa sürede 20 bine ulaşmış durumda. Çöpten buldukları tahta ve teneke materyallerle inşa ettikleri baraka evlerde yaşayan insanlar, bu bölgeyi hijyenden yoksun şekilde kendilerine mesken tutmuşlar. Konunun ciddi bir çevre ve sağlık problemine dönüşmesinin ardından, yetkililer, çöplüğü kapatma kararı almışlar. 2011 yılında bölgenin ıslah edilmesiyle birlikte bir kısmı farklı bölgelere göçen halkın bir kısmı ise bulundukları yeri terk etmemiş. Tek geçim kaynakları olan çöplerin de ellerinden alınmasıyla yaşadıkları sefaletin boyutu daha da derinleşmiş. Öyle ki, bu sıra dışı çöplükte yaşanan trajediyi anlatan Brezilya yapımı bir belgesel Oscar'a aday olmuş.

İşte bu mahalleye Türkiye'den yardım için gidenler, dağıtım öncesi bölgede yaşayan aileleri ziyaret etti. 70 metre yüksekliğe ulaşan bir çöp dağının üzerinde yıllarca yaşam mücadelesi vermiş insanların hayatlarına şahit olan gönüllülere Türkiye Brezilya Kültür Merkezi'nde kurs gören Türkçe öğrencileri de eşlik etti.

Mahalle aralarında göze ilk çarpan, evlerde temiz suyun bulunmaması.

' İSLAM 'IN OLUMSUZ İMAJINI DÜZELTMEYE VESİLE'

Programın organizatörlerinden Abdul Haikal, Brezilya'nın en trajik bölgelerinden biri olan Jardim Gramacho'da yapılan bu faaliyetin önemine işaret ederken, katılımları dolayısıyla kilise ve dernek yetkililerine teşekkür ediyor.

Daha önce Rio de Janeiro'da gerçekleşen tüm dağıtım organizasyonlarına katıldığını ve bundan büyük bir mutluluk duyduğunu ifade eden Brezilyalı Müslüman Andre Luiz de yardımlaşma kampanyalarının İslam'ın olumsuz imajını değiştirmeye vesile olduğunu söylüyor.

Türkiye'den Rio de Janeiro'ya giden Adıyamanlı işadamı Osman Turan ise 8 yıldır bu geleneği sürdürdüğünü ve ilk kez Müslüman olmayan bir ülkede düzenlenen yardım faaliyetine katıldığını belirtti.

(CİHAN)