Brigitte Bardot'la Mısır'ın arasına domuz gribi girdi

Brigitte Bardot'la Mısır'ın arasına domuz gribi girdi
Brigitte Bardot'la Mısır'ın arasına domuz gribi girdi

Brigitte Bardot

Hayvan hakları savunucusu Brigitte Bardot, domuz gribi vakalarının ardından binlerce domuzu itlaf etme kararını alan Mısır'ı aşırı korkaklıkla suçladı


KAHİRE - Bir dönemin ünlü Fransız oyuncusu ve hayvan hakları savunucusu Brigitte Bardot, Meksika’da domuz gribi vakalarının bildirilmesinin ardından binlerce domuzu itlaf kararı alan Mısır’ı "aşırı korkaklıkla" suçladı.

Bardot, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’e yazdığı mektupta, "Hayvanlarla hiçbir alakası olmayan ’Meksika gribinin’ yayılmasıyla dünyayı etkileyen psikozu fırsat bilip, azınlık tarafından Mısır’da özgürce yetiştirilen domuzları itlaf kampanyası başlatmak aşırı bir korkaklık göstermektir" ifadesini kullandı.


Mısırlı yetkilileri, belirli alanlarda domuz yetiştiriciliği yapma niyetinden vazgeçmeye de çağıran Bardot, "Önce bütün domuzları itlaf edip sonra da bunları üst üste tıkıldıkları kötü muamele görecekleri yerlerde yetiştirmek kabul edilemez" görüşünü dile getirdi.


Eski sinema yıldızı, Mübarek’in "iyi kalpliliğine" güvendiğini de mektubuna ekledi.


Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), domuzları korumak için, şu ana kadar dünyada domuzlarda rastlanmayan, ancak "domuz gribi" olarak adlandırılan hastalığın bilimsel adı olan "H1N1 gribi" ifadesini kullanmaya karar vermişti.