Britanya 'inanmıyor'

Britanya 'inanmıyor'
Britanya 'inanmıyor'
The Guardian gazetesi, Britanya'nın "inanç haritası" nı ortaya çıkaran araştırmayı yayınladı. Araştırma, her beş Britanyalıdan dördünün "yaratılış" kavramını reddettiğini gösterdi


“Evrim teorisiniö geliştiren Charles Darwin’in doğumun 200. yıldönümü dolayısıyla gerçekleştirilen bir araştırma, Britanya’nın “inanç haritasıö ortaya çıkartırken Darwin’in teorilerine yönelik desteği de gözlerin önüne serdi. Her beş Britanyalıdan dördünün “yaratılış” kavramını reddettiği belirlenenen araştırma ayrıca, yetişkinlerin yüzde 80’ını aşan bir bölümünün, “yaratılış” ve “akıllı tasarım” teorileriyle mutabık olmadığını gösterdi.
İngiliz bilimadamı Charles Darwin’in doğumunun 200. yıldönümü dolayısıyla Theos adlı düşünce kuruluşunca gerçekleştiren araştırma, Britanya’da yaygın bir dini hissiyat yokluğunu ortaya koydu. Araştırmaya göre, insanın varlığının bir izahı olarak yetişkinlerin yüzde 89’ı, “akıllı tarasım”ı, yüzde 83’ü ise, “yaratılış”ı reddediyor.
İnsanların “son 10 bin yıl içerisinde” Allah tarafından yaratıldığına inananların oranı, ülke çapında yüzde 17 kalırken bu oran Londra’da yüzde 20 olarak gerçekleşti. “yaratılışöa ve “akıllı tasarımöa inananların arasında en yüksek oranlar ise, sırasıyla yüzde 25 ve 16 ile Kuzey İrlanda’da görülüyor.
The Guardian gazetesince geniş yer verilen araştırmanın diğer ilginç bir sonucunu, zengin Doğu İngiltere bölgesine ilişkin bulgular oluşturuyor. Gazete, Doğu İngiltere’de yetişkinlerin yarısından fazlasının “evrim teorisi”nin insanı Allah tarafından yaratıldığı kavramını “eskimişö hale getirdiğine inandığını yazdı.
Buna karşın araştırma, Darwin’in “evrim teorisiöne olan desteğin yaygın olduğu belirlenirken yetişkin Britanyalıların yarısına yakın bir kısmının, Darwin’i “evrim teorisi”ni ortaya koyan “Türlerin Kökeni” eserinin yazarı olarak teşhis edemediğini de gösterdi. (anka)