Britanya'yı heyecanlandıran keşif: III. Richard bulundu

Britanya'yı heyecanlandıran keşif: III. Richard bulundu
Britanya'yı heyecanlandıran keşif: III. Richard bulundu
Shakespeare'in ünlü oyununa da konu olan Britanya Kralı III. Richard'a ait olduğu tahmin edilen bir kafatası bulundu.

Leicester’da geçtğimiz eylül ayında yıkılan bir kilisenin molozları arasında bulunan iskeletin Shakespeare’in ünlü oyununa da konu olan Britanya Kralı III. Richard’a ait olduğu tahmin ediliyor. Kafatasında ‘Bosworth’ savaşı sırasında aldığı düşünülen büyük bir yara ve kırılmış omurga kemiklerinden oluşan kalıntılar uzun zamandır merak konusuydu. Büyük keşif, Leicester Üniversitesi’nin bilim insanlarıyla beraber yürüttüğü çalışma sonucunda elde edilen kesin veriler doğrultusunda halk ve medyayla paylaşılacak.
Yetkililer yeni gelişmenin ‘onurlu ve saygın’ bir şekilde paylaşılmasını istiyor. “İnsanların bir elinde kamera diğer elinde kemik parçaları tutmalarını istemiyoruz” diyen üniversitenin şirket işlerini yürüten başkanı Richard Taylor, “3. Richard olsa da olmasa da o bir insandı, yalnızca merak olgusu uyandıran bir obje değil”. Taylor, “Hala kemiklerin nerede sergileneceği ile ilgili çalışmalarımızı yürütüyorz. Basın açıklaması sonrası halk da görebilecek. Leicester halkının da bu keşifte payının olduğunu biliyoruz” diye konuştu.
Kalıntıların krala ait olup olmadığı konusunda bilim adamları farklı görüşlere sahip. ‘British Archaelogy’ dergisinin editörü Mike Pitts, DNA testinde kesin sonuç alınamadığını belirtirken, tarihsel bulgular, mezarın bulunduğu yer ve çeşitli testler doğrultusunda kanıtların yeterli olabileceğini ifade etti. Bristol Üniversitesi’nden profesör Mark Horton ise, “Bunların krala ait olduğunu nasıl kanıtlayabilirsiniz? Yıllar boyunca gayrımeşru bir çok çocuk doğdu” ifadesine bulundu. Arkeolog Tony Pollard ise “Yıllar öncesinin önemli bir savaşından kalma kalıntıların bulunması çok önemli” diye konuştu.
Richard, Leicester’da 1485’te savaş sırasında ölmüştü. William Shakespeare’in yazdığı tiyatro literatürünün en önemli oyunlarından ‘III. Richard’, pek çok kez sinemaya da uyarlanmıştı.


  ETİKETLER:

  Çocuk

  ,

  Ünlü

  ,

  Keşif

  ,

  DNA

  ,

  Bilim

  ,

  eylül

  ,

  şirket