Brown, Ayasofya'yı yazacağını söylemişti

Brown, Ayasofya'yı yazacağını söylemişti
Brown, Ayasofya'yı yazacağını söylemişti

Brown, 2009 yılında Türkiye'ye gelmiş ve kitaplarını imzalamıştı.

2009 yılında Türkiye'ye gelen Dan Brown, "Türkiye'de geçen bir kitap yazsanız nereyi seçerdiniz" sorusunu, "Ayasofya" diye yanıtmamıştı.

Bugün piyasaya çıkan son kitabı ‘Cehennem’de Türkiye ’ye de yer veren ve Ayasofya’yı özel olarak ele alan Dan Brown üç yıl önce çıkardığı ‘Kayıp Sembol’ kitabının tanıtımı için geldiği ülkemizde, “Türkiye’ye ilgi duyuyorum” demişti.
‘Kayıp Sembol’ kitabının tanıtımı için 2009 yılının aralık ayında Türkiye’ye gelen Brown, “ İstanbul ’un silüetine baktığınızda zengin bir karmaşık tarih var. Türkiye’ye ilgi duyuyorum” cümlelerini sarfetmişti.
‘Da Vinci Şifresi’ kitabıyla dünya tarafından tanınan yazarın yolu 3.5 yıl önce Türkiye’ye de düşmüştü.
‘Kayıp Sembol’ kitabının tanıtım toplantısında gazetecilerle bir araya gelen Brown; “Bir gün Türkiye hakkında yazar mıyım? Olabilir çünkü Türkiye’ye ilgi duyuyorum bu ilgimi anlamak için İstanbul’un siluetine bakmak da yeterli. Bu bölgede son derece zengin ve karmaşık bir tarih söz konusu... Ben de her zaman bu çatışmalara, dine, eski sırlara ilgi duyan biriyim ve bunun burada bol bol bulunduğunu hissediyorum” demişti.
Brown “Siz Türkiye’de geçen ve sırlar içeren bir kitap yazsanız nereyi seçerdiniz?” sorusu üzerine ise net bir yanıt vermişti. “Ayasofya!”