Brüno dünyayı dolaşıyor...

Brüno dünyayı dolaşıyor...
Brüno dünyayı dolaşıyor...
Sacha Baron Cohen'in yeni 'alteregosu' Brüno, birkaç haftadır dünyayı dolaşıyor. ABD'de gösterime giren 'Brüno', hafta sonu 30.4 milyon dolar hasılat getirerek gişede lider


İSTANBUL - Hollylwood’un en çılgın komedyeni Sacha Baron Cohen, yeni kahramanı Brüno ile yine gişelerde bir numara oldu. Daha önce Ali G adlı bir rapçi, Borat adlı Kazak televizyoncu gibi karakterleriyle tüm dünyanın kendinden söz etmesini sağlayan Cohen, bu kez Avusturyalı bir gay moda sunucusunu canlandırıyor. Tabii ki yine siyaseten doğruculuğa filan aldırmadan komikliğin üst sınırlarına doğru gidiyor. Avusturya’daki başarısını ABD’de sürdürmek üzere bu ülkeye gelen, televizyon programı yapan Brüno, ‘clubbing’ ve ‘moda’ aleminin klişelerini yerden yere vururken, deliliklerini komediye dönüştürüyor.
Cohen, Brüno’nun gösterimi için neredeyse bütün dünyayı dolaştı ve her ülkedeki galada sansasyonel bir açılış yaptı. Nihayetinde de çabalarının karşılığını görüyor. Geçen hafta sonu rakamlarına göre Sacha Cohen’in filmi ABD’de 30.4 milyon dolarla hem hafta sonunun en çok hasılat getiren filmi oldu, hem de diğer Cohen filmlerinden daha çok iş yaptı. Cohen’in 2006’da çektiği bir önceki filmi Borat, ilk hafta sonu 26.5 milyon dolar hasıtal getirmişti.
Yarattığı her karakterin dünyasına girip, gerçek hayatın içine de öylece karışan ve bu nedenle her karakteri bir nevi kendi ‘alteregosu’na dönüştüren Cohen, bu kez yaldızlı bir moda ikonunun her tür abartılı dikkat çekme gayretini canlandırmış oldu. Filmin Los Angeles galasına gümüş rengi bir tankla geldi ve ellerinde altın yaldızlı silahlar bulunan üniformalı kızlarla gazetecilere poz verdi. Sydney’deki galaya zırhlara bürünmüş bir Romalı asker kostümü ve yularından tuttuğu beyaz atıyla katıldı. Londra’da Leicester Meydanı’ndaki galaya ise geleneksel İngiliz muhafız birliğinin kostümleri içindeki kızlar bandosuyla ortalığı birbirine katarak geldi. Paris galası öncesi yaptığı basın toplantısında çılgın renklere büründü, Amsterdam’daki basın toplantısını ise tabii ki genelevlerin olduğu o ünlü Red Light Street’te yaptı.
Film 14 Ağustos’ta Türkiye’de olacak. Brüno’nun gelmesi ise şimdilik beklenmiyor. (Kültür Sanat)