Bu aşı AIDS' i bitirebilir

BANGKOK - AIDS virüsünün bulaşmasını önlemek için büyük bir adım atıldı: Hastalığı ortadan kaldırmasa da virüsün insandan insana geçmesini önleyecek bir aşı geliştirildi. Yeni aşı, daha önce geliştirilen iki aşının birleşiminden oluşuyor. Tayland’da 16 bin gönüllünün katılımıyla yapılan deneyde aşının ölümcül AIDS virüsü bulaşma riskini yüzde 31 azalttığı görüldü.
Dünyanın en kapsamlı aşı denemesine katılan 18-30 yaş aralığında, HIV testi negatif olan Taylandlı heteroseksüel kadın ve erkekler üç yıl boyunca altı ayda bir HIV testine tabi tutuldular. Araştırma sonunda aşı yapılan 8 bin 197 denekten 51’inin, aşı yapılmayan 8 bin 198 denekten 74’ünün AIDS virüsü kaptığı belirtildi.
Çalışma Amerikan ordusu sponsorluğunda, Amerikan Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü ve Tayland Kamu Sağlığı Bakanlığı tarafından yürütüldü. 105 milyon dolara mal olan çalışmayla ilgili detaylı bilgi, ekimde Paris’teki bir konferansta açıklanacak. Aşının AIDS’le mücadelede yolun sonu olmadığına dikkat çeken Enstitü Müdürü Dr. Anthony Fauci, yine de çok mutlu, “Bu sonuçların geliştirilmesi ve daha etkili bir AIDS aşısı elde edilmesi ihtimali hakkında temkinli bir iyimserlik içindeyim. Bu yapabileceğimiz bir şey” diyor. Dünyada her gün 7 bin 500 kişi AIDS virüsü kaparken toplamda 33 milyon kişi HIV taşıyor. Sadece 2007’de dünyada 2 milyon kişi AIDS yüzünden öldü. (bbc, aa)