Bu ay fazla süsten zarar gelmez!

Bu ay fazla süsten zarar gelmez!
Bu ay fazla süsten zarar gelmez!
Melekler, kozalaklar, cam toplar, pullar, payetler, inciler, tavuskuşu tüyleri, müzik kutuları... Hepsine ve her birine kucak açan bir aydayız
Haber: MELDA NARMANLI ÇİMEN / Arşivi

Başlangıçlar güzeldir; bu nedenle her yeni yıl başlangıcını karşılama ve kutlama rutininden pek vazgeçemeyiz. Bu yıl da farklı olmasın, yılbaşı süslerinin gösterişli parıltılarını evdeki köşelere taşımaya şimdiden başlayın. Temanızı baştan seçmek ve seçtiğiniz temadan sapmamak, sonucun etkisi üzerinde çok önemlidir. Önerim, iki ana renk belirlemek (örneğin kırmızı ve beyaz ) ve aralarında üçüncü bir rengi sadece noktasal lekeler olarak katarak güçlü bir görsellik yakalamaktır. Kutlama havası daha evinizin kapısında hissedilsin istiyorsanız, kapınızın dışına asacağınız küçük bir çelenk ile etkili bir giriş yaratabilirsiniz. Yılbaşı ağacınızı süslerken hayalgücünüzü serbest bırakın, kristal sarkıtlar, kurdeleler, minik hayvan figürleri, kelebekler, fenerler melekler, eski bale pabuçlarınız... her şey ama her şey, ağacınızın karakteri için bir tema oluşturabilir. Evinizde genel olarak beyaz ve bej tonları hakimse, gold varaklı süsler, küçük aynalar ve aralara serpiştireceğiniz bordo-kırmızı kokinalar genel atmosferi bozmadan bir fark yaratacaktır. Masa örtülerinizin altına ışık dizileri yerleştirmek, yemek sandalyelerinizi kristal boncuklar ve yapma kelebeklerle süslemek, krapon süsler, rengarenk kağıt peçeteler, ince mumlar, hatta maytaplarla büyülü atmosferler oluşturmak, hem evinize, hem size iyi gelecektir.

DIY fikirler
Piyasadaki süslemeleri kullanmak değil, kendi özgün süslemelerinizi yaratmak istiyorsanız, bu eylemi çocuklarınızla birlikte yapacağınız bir hafta sonu aktivitesine dönüştürebilirsiniz. İşte bazı fikirler: Renkli kartondan yapacağınız dekoratif melek figürleri, küçük peluş hayvanları kurdelelerin üzerine yan yana dizerek oluşturacağınız pencere süsleri, takımı bozulmuş fincanlarınızın içine dolduracağınız mumlar, evdeki artık yünlerinizi değerlendirip yapacağınız ponponlardan yaratacağınız yılbaşı çelenkleri, tığ işi çanlar örmek, ağaç dalları ve çam iğnelerinden peçete halkaları yapmak.

Bu işin de trendi var!
Her sene ocak ayında Frankfurt’ta düzenlenen Christmasworld, on iki ay sonra hazırlanacak tüm vitrin, sofra ve ev dekorlarında kullanılacak temaların habercisi oluyor. Fuar trend, bu sene için de dört farklı süsleme stili belirlemiş. İlki, ekonomik krizin etkilerine karşı bol parıltılı ve bol ışıltılı süslemelerle neşelenmek. Yoğun bronz, şarap ve yakut tonlarını dore ve gümüş efektleriyle karıştırarak elde edebileceğiniz bu görüntü, incilerle tamamlanıyor. İkincisi, yeni yıl renklerini klasik kırmızı ve yeşil ikilisinden uzaklaştırarak, hem yılbaşı ağaçlarında hem de ışıklarda gümüş ile turkuaz, pembe ve siyah gibi alışılmadık kombinasyonlar kullanmak. Ağaç dallarını enerji tasarruflu LED ışıklarla süslemek ve klasik toplar yerine el yapımı, keçe ya da seramik süslemeler tercih etmek de yılın trendlerinden.

Nerelerden alabilirsiniz?
Evinizi yılbaşına hazırlayacak süslemeleri Mudo Concept, Zara Home, Paşabahçe, Boyner Evde, Ikea, Muji, Euroflora, Marks&Spencer, Deco Center, All Happy Days ve yapı marketlerden bulabilirsiniz.

BEĞENMEDİM
Perdede, tülde ve döşemelikte aynı desenin farklı serilerinin kullanımı bence hem karmaşık hem de çok sıkıcı bir görüntü yaratıyor. Home Sweet Home’un sunduğu bu seçenekte de aynı hisse kapıldım. Floral ve botanik, kumaş tasarımcılarının vazgeçemediği iki tema olsa da, ya çok yaratıcı bir şekilde karıştırarak gerçek bir füzyon yaratmak ya da aynı mekanda az miktarlarda kullanarak biraz daha sessiz kalmak gerekiyor. Arka fona duvar kağıdı uygulaması da cabası...

SEVDİM
Evlerini aralık ayı için dekore etmek, parti vermek veya arkadaşlarının davetine sürprizlerle gitmek isteyenler için dekoratif ve ekonomik seçenekler sunan Boyner Evde, tüm ürünleri kar taneleri, kardan adamlar, çam kozalakları, yıldız, geyik gibi eğlenceli motiflerle süslemiş. Neşeli Noel Baba figürleri, geyik ve kardan adamlar, içine sürpriz hediyeler saklanacak yılbaşı çorapları gibi aksesuvarlar yeni yıl eğlencesinin sıcaklığını yansıtıyor. Yastıklar, keçe çantalar, dekoratif biblolar, koltuk şalları, Amerikan servisler, mumlar, mumluklar, tabaklar, mug’lar ve yılbaşı süsleri bulabilirsiniz. Ben en çok dore temalı koleksiyonu sevdim.

BAYILDIM
Maçka’ya veda ettiklerinde üzüldüm, Fulya’ya döndüklerinde hiç yoktan iyidir dedim, ama şimdi Akaretler’de 500 m2’lik mağaza açılışlarını
duyunca bayıldım! 1971 yılında Aziz Sarıyer tarafından Atelye Derin ismiyle kurulan, 2000 yılından İtibaren tasarım ve mobilya yolculuğuna Derin Sarıyer’in katılımıyla devam eden Derin Design, bugüne kadar elde ettiği uluslararası başarılar, katıldığı fuar ve sergiler, aldığı ödüllerle Türk tasarımının dünyadaki en önemli temsilcilerinden oldu. Tasarım heyecanını paylaşan misafirleriyle bu yeni buluşmasında, B-Line, Kundalini, Moroso, Gaia&Gino gibi markaların mobilya, aydınlatma ve aksesuarlarını da bu mağazada bulabileceğinizin müjdesini verelim.


  ETİKETLER:

  Noel

  ,

  Şarap

  ,

  Beyaz