Bu ceza az bile: Sapık babaya ömrünün sonuna kadar hapis

Bu ceza az bile: Sapık babaya ömrünün sonuna kadar hapis
Bu ceza az bile: Sapık babaya ömrünün sonuna kadar hapis

Fritzl, çok pişman olduğunu söyledi.

Avusturya'da öz kızını 24 yıl evinin bodrumuna hapsederek tecavüz eden ve bu ilişkiden yedi çocuk sahibi olan 74 yaşındaki Josef Fritzl, sonucu dün kesinleşen davada ömür boyu hapse mahkûm edildi

VİYANA - Avusturya’da devam eden ‘sapık baba’ davasında 74 yaşındaki Josef Fritzl, ömür boyu hapse mahkûm edildi. Fritzl, kızına tecavüz ederek sahip olduğu yedi çocuktan birini doğumdan hemen sonra sığınaktaki sobaya atarak yaktığı için de kasten cinayetle suçlanıyordu. Jüri Fritzl’ı cinayetten de suçlu buldu. Fritzl, dün duruşmada zayıf ve titreyen bir sesle, “Yaptıklarımdan dolayı bütün kalbimle pişmanım. Ancak aileme yaptığım tüm kötülükleri düzeltmem maalesef mümkün değil. Verdiğim tüm bu zararı asgariye düşürmeye çalışıyorum” dedi.
Fritzl, önceki gün kısa bir süre mahkeme salonuna gelen 24 yıllık esaretin kurbanı kızı Elisabeth’le yüz yüze gelince tüm suçlamaları kabul ettiğini açıkladı. Bölgesel seçim kayıtlarından rastgele seçilen dört kadın ve dört erkekten oluşan jüri üyeleri Fritzl’ı ‘cinayet, köleleştirme, hürriyeti kısıtlama ve tecavüz’ suçlarından oybirliğiyle suçlu buldu. Hâkim Andrea Humer, kararı açıkladıktan sonra birkaç kez “Anladınız mı ve cezayı kabul ediyor musunuz” diye sordu. Fritzl sorulara “Evet, anladım ve kabul ediyorum” yanıtını vererek, temyize gitmek istemediğini söyledi.
Savcı Christiane Burkheiser’in de karara itiraz etmediğini beyan etmesi üzerine ömür boyu hapis cezası kesinleşti. Sanığın psikolojik durumuna ilişkin bilirkişinin verdiği rapor uyarınca Josef Fritzl, akli dengesi bozuk suçlular cezaevine sevk edilecek ve cezasını ömrünün sonuna kadar burada çekecek. (aa)