Bu 'Daire'ye ortak olabilirsiniz

Bu 'Daire'ye ortak olabilirsiniz
Bu 'Daire'ye ortak olabilirsiniz
Yönetmen Atıl İnaç, Adana Altın Koza'nın yarışma bölümüne seçilen yeni filmi 'Daire'yi tamamlayabilmek için indiegogo.com üzerinden destek kapmanyası başlattı.

12 Eylül filmi ‘Zincirbozan’ ve bir canlı bomba hikayesi anlatan ‘Büyük Oyun’ filmleriyle tanınan yönetmen Atıl İnaç, Adana Altın Koza Film Festivali’nin yarışma bölümüne seçilen yeni filmi ‘Daire’yi tamamlayabilmek için ‘crowdfunding/kitlesel fonlama’ internet sitesi indiegogo.com üzerinden destek kampanyası başlattı. 10 bin dolar hedef koyulan kampanyada bağışçılara çeşitli seçenekler sunuluyor. Örneğin 250 dolar bağışta bulunan herkes galaya davetiye kazanacak. 1000 dolar destek olanlar filmin jeneriğinde isimlerini görebilecek, 2 bin 500 dolar ve üstü bağış yapanlar ise filmin yapımcıları arasına isimlerini yazdırmaya hak kazanacak. Daha düşük meblağlar için de imzalı poster ve DVD’ler gibi hediyeler mevcut. Daire’ye destek olmak için http://www.indiegogo.com/projects/circle-daire adresi ziyaret edilebilir.
Nazan Kesal, Fatih Al, Erol Babaoğlu ve Nalan Kuruçim gibi isimlerin rol aldığı ‘Daire’, üniversitede felsefe dersleri veren Feramus’un babasını kaybettiğini öğrenmesi üzerine memlekete dönmesiyle başlıyor. Yolu burada boş bir havaalanında çalışan Arif ve tiyatro oyuncusu Betül’le kesişen Feramus, bir yandan beklenmedik bir zamanda gelen aşkla, bir yandan da içinden çıkılmaz bir bürokratik engeller yumağıyla karşılaşıyor. Seyirci filmde, hayatın apayrı yollarından gelen bu üç kişinin birbirine nasıl kenetlendiğini izleyecek.

‘Crowdfunding/ kitlesel fonlama’ nedir? Crowdfunding platformları, insanlara sermayeleri olmasa da tüketiciyle direkt bir ilişki içerisine girerek projelerini gerçekleştirme şansı veriyor. Böylece, tasarı aşamasındaki projeler insanların beğenisine sunularak üretimleri için gereken parayı kazanabiliyor. Genç sanatçıların önünü açan bu platform, ayrıca projelerin büyük yapımcı şirketlerden bağımsız olarak özgürce gerçekleştirilebilmesini sağlıyor. ‘Kickstarter’ ve ‘Indiegogo’ en popüler iki crowdfunding sitesi. Türkiye’de de ‘Projemefon’ ve ‘Ortagiz’ gibi kitlesel fonlama girişimleri bulunuyor.