Bu detoks başka...

Bu detoks başka...
Bu detoks başka...

Tapınakta ilk beş gün kusma seansı var. Rahipler yeni başlayanlara cesaret veriyor. FOTOĞRAF: AFP

Bangkok'taki Thamkrabok tapınağı, alkol ve uyuşturucu bağımlılarına alternatif terapi hizmeti veriyor. En zor kısım ilk beş günlük kusma seansı

BANGKOK - 55 yaşındaki Wanchai Nuantasiri dizüstü çöküp bir oluğa kusan bir düzine uyuşturucu bağımlısından biri. Grubun arkasında duran rahipler, her birinin sırtını sıvazlayarak cesaret veriyor, çevredekilerse dans edip el çırpıyor. Bu tuhaf sahne Tayland’daki Thamkrabok Manastırı’nın 1959’dan beri günlük rutini. Rahip ve rahibeler 59’dan beri burada madde bağımlılarını kurtarmak için terapi uyguluyor.
Geleneksel yöntemlerle iyileşememiş uyuşturucu ve alkol bağımlıları bu sıradışı detoks ve rehabilitasyon merkezini ziyaret ediyor. İngiliz müzisyen Pete Doherty de 2004’te tapınağın ziyaretçisi olmuş ancak üç gün sonra programı terk etmişti.
Programın ilk beş gününün zorunlu parçası olan kusma seansları, gizli bir reçeteyle hazırlanan bitkisel ilaçlarla yaptırılıyor. İlacın, vücuttaki uyuşturucu maddeyi attığı ve bazı semptomları önlediği söyleniyor ancak bu tedavinin ilk bölümü. Hastalar ayrıca bağımlılıklarını tedavi etmenin spiritüel yollarını da öğreniyor. 

İlk adım: Kendine inanmak
Manastırın başkeşişi Ajahn Boonsong Tanajaro, hastaların tedavi olabilmeleri için gerçekten uyuşturucuyu bırakmak istemeleri gerektiğini, ve bunun için ‘Sajja’ dedikleri bir kutsal ant içmeleri gerektiğini vurguluyor. Sajja’nın manevi kontrolünü önemseyen başkeşiş, hastaların uyuşturucuya ihtiyaç duydukları anda bu kutsal yeminin psikolojik olarak yardımcı olduğunu, uyuşturucusuz bir dünyaya kapı açtığını söylüyor. Hastalar, kusma ve ruhsal tedavilerin yanı sıra buhar banyosu ve meditasyon da yapıyor. 2006 yılında tapınağa 427 kişi başvurmuştu, 2009 yılının ilk yarısında bu sayı 482 oldu. (afp)