Bu 'dünya yetmez', paralellere bakalım

Bu 'dünya yetmez', paralellere bakalım
Bu 'dünya yetmez', paralellere bakalım

Narnia nın genç kahramanları bu kez korsan sularda geziniyor.

'Narnia Günlükleri: Şafak Yıldızının Yolculuğu'nda ekip, kayıp lordların peşine düşüyor. Yönetmen Bond filmi 'Dünya Yetmez'le tanınan Michael Apted
Haber: UĞUR VARDAN - ugur.vardan@radikal.com.tr / Arşivi

ŞAFAK YILDIZININ YOLCULUĞU
Orijinal Adı: The Chronicles Of Narnia: The Voyage Of The Dawn Treader
Yönetmen: Michael Apted
Oyuncular: Bill Nighy, Ben Barnes, Skandar Keynes, Georgie Henley, Will Poulter, Gary Sweet, Arthur Angel, Tony Nixon, Shane Rangi, Colin Moody
Tür: Fantastik, Aile, Macera

JRR Tolkien’in ünlü serisi ‘Yüzüklerin Efendisi’nde perde çoktan kapandı ama kadim dostu C(live) S(taples) Lewis’ın dizisi ‘Narnia Günlükleri’, sinemadaki serüvenini sürdürüyor. Bu haftanın mönüsünde yer alan ‘şafak Yıldızının Yolculuğu’, ‘Günlükler’in üçüncü hamlesi. Filmin en önemli özelliği, hem karşımıza ‘Üç boyutlu’ (3D) teknolojiyle gelmesi, hem de kamera arkasında bu kez ilk iki adımdaki Andrew Adamson’ın yerine, emektar ıngiliz yönetmen Michael Apted’ın geçmesi. Yeni Zelandalı Adamson asıl ününü ‘şrek’ ve ‘şrek 2’nin yönetmenlerinden biri olarak yapmış, daha sonra da kendisini bu ‘pür’ ıngiliz masalının içinde bulmuştu.
II. Dünya Savaşı’nın kaygan zeminine ara vererek, bir şekilde girdikleri hayal dünyasında masumiyetin peşine düşerken benzer şekilde iktidar savaşlarına tanıklık eden miniklerin öyküsünü anlatan serinin son bölümünde, Pevensie ailesinin iki genç temsilcisi Edmund ve Lucy, huysuz kuzenleri Eustace’la birlikte bu kez bir tablo aracılığıyla ‘paralel evren’e geçiyor ve dostları eski Prens, yeni Kral Caspian’la yine yeni bir maceraya uzanıyorlar. Maceranın muhteviyatını uzun uzadıya tarif etmek hem zor, hem de anlamsız ama kısa bir özet isteyenlere şunu söyleyebilirim: Genç Kral Caspian’ın görevi, kötü amcası tarafından sürgün edilen yedi soylu Telmarlı Narnia Lordu’nun akıbetini keşfetmektir. ‘şafak Yıldızı’ adlı gemi müretebıtına dahil olan ‘Bizimkiler’ de bu zorlu mücadelede, Caspian’a destek oluyorlar. 

‘Türk lokumu’ ve ‘Aslan’ım benim
ılk ‘Narnia Günlükleri’nin bu coğrafyadaki en ilginç yansımalarından biri, ‘şeytan’ın öyküdeki uzantısı konumundaki ‘ Beyaz Cadı’nın, Edmund’u kandırmak için ‘Türk lokumu’ vermesi ve bu yolla, delikanlıyı kendi safına çekmeye soyunmasıydı. Film, uzun süre yazılı ve görsel medyada, bu yanıyla ele alınmıştı. Ayrıca, bir tür ısa göndermesi olan ‘Aslan’ da, öyküde Türkçe okunuşuyla yer alıyordu (ama elbette ıngilizce vurguda ‘Eslan’ diye telaffuz ediliyordu). Ülkemizdeki ‘Aslan’ın (elbette Galatasaray ) can çekiştiği bir dönemde vizyona çıkan ‘şafak Yıldızının Yolculuğu’, bu ana karakterine yine gereken önemi veriyor ve ‘Aslan’, öyküde yine bir ‘Ermiş’ edâsıyla ‘topa giriyor.
Öte yandan serinin temel özelliği, neredeyse hiç kan akmaması ve özellikle iyiler safında ölüm vakasına rastlanılmaması, üçüncü adımda da sürüyor.
ılk film, belli ölçülerde sürükleyici ve karakterleri tanıma faslı bakımından merak uyandırıcıydı. ıkincisi aynı ilgiyi görmedi. ‘şafak Yıldızı’ ise eli yüzü düzgün bir macera tadında. Belki gemi yolculuğundan olacak, film alttan alta ‘Karayip Korsanları’ havasında bir öyküye de göz kırpıyor. 

Ruhu çocuk kalanlara
Bir de yönetmeni hatırlatalım: 69 yaşındaki emektar ıngiliz, ‘Sisteki Goriller’, ‘Nell’, bir Bond filmi olan ‘Dünya Yetmez’, ‘Blink’, gibi yapımlara imza attı ama en fazla ilgi gören çalışması Sissy Spacek’e ‘En iyi kadın oyuncu’da Oscar kazandıran ‘Madencinin Kızı’ (Coal Miner’s Daughter) oldu.
Toparlarsak, ‘Narnia Günlükleri: şafak Yıldızı’ (The Cronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader) ‘kısır’ haftanın (çünkü ancak iki film vizyona giriyor), çocuklara seslenen bölümünü kaplıyor. ‘Ruhu çocuk kalanlara da tavsiye ederiz’ klişesiyle meseleye son noktayı koyalım…


  ETİKETLER:

  Galatasaray

  ,

  Dünya

  ,

  Beyaz