Bu dünyayla baş etmesi benim için de zor

Bu dünyayla baş etmesi benim için de zor
Bu dünyayla baş etmesi benim için de zor
Disney yıldızlarından biri daha 'karanlık' tarafa geçti. 'Highschool Musical'la ünlenen Vanessa Hudgens, Harmony Korine filmi 'Bahar Tatili'nde mizacının sert hallerini gösteriyor.

Disney yıldızları olarak ünlenen genç oyuncuların kariyerleri ilginç dönemeçlere sahne oluyor. Bunlardan 'Highschool Musical'la ünlenen Vanessa Hudgens da kendinden hiç beklenmeyecek bir filmde, sert bağımsızlardan Harmony Korine'in seks, uyuşturucu ve şiddet dolu hikâyesi 'Bahar Tatili'yle beyazperdede. Genç oyuncu, James Franco ve Selena Gomez gibi isimlerle kamera karşısına geçtiği yapım için, "bu filmdeki gibi şiddet sahnelerini okumak çok sevdiğim bir şey" diyor. Ve paparazzi dünyasına kendi kadar alışık olmayan yönetmeni Korine'e şefkat göstermekten de kendini alamıyor.

Senaryoyu ilk okuduğun zamanı hatırlıyor musun, ne hissetmiştin? Senin parçası olmanı beklediğimiz tarzda bir film değil…

Yakın zamanda çok daha karanlık ve derin ve ağır olan projelerde rol aldım. Karakterlerimizin şiddete başvurduğu bu tarz sahneleri okumak çok sevdiğim bir şey. Biraz kendim gibi biri olduğunu hissettim. Çok eğlenceliydi ve daha fazlasını istedim. Candy her ne kadar en serti ve en belalısı gibi gözükse de hâlâ tatlı bir tarafı var. Her şeye çok heyecanlanan biri ve bunun benim de bir parçam olduğunu hissettim. Bu karanlık, derin ve ağır karakterin altında hoplayan zıplayan heyecanlı bir kız vardı.

Senin rolünün işlediği suç için kusursuz partnerlere ihtiyacı vardı.

Filmdeki ilişkiler çok sıkı, çocukluklarından beri arkadaş olan kızlar. Kadınların sahip olduğu inanılmaz bir bağ bu başka hiç bir şeye benzemiyor. Bunu filmde gösterebilmek için bir bağ oluşturmamız gerekiyordu. Bu noktada bize katılan Ashley Banson’ı duydum. Eskiden ben 15-16 yaşımdayken Ashley ile birlikte oyunculuk dersleri alırdık. Aynı sınıftaydık ama hayatlarımız tamamen farklı yönlere gitti. Hiçbir zaman tam anlamıyla birbirimizi tanıyamadık. Ve simdi çok komik, o zamana geri döndük ve birbirimizin geçmişini öğreniyoruz.  Dünya çok küçük.

Karakterin tutuklandığı noktaya nasıl geldi sence? Nasıl bir geçmişe sahip?

Bence filmdeki karakterler istediklerini almak için ne gerekiyorsa onu yapıyorlar. Kadın olarak çekici olduklarını ve bunun onlara güç sağladığını biliyorlar. Ve eğer yeteri kadar güçlü olurlarsa, ne yaptıklarını bilir gibi davranırlarsa insanların onlara inanacağını biliyorlar. Bir ekip olarak dünyayı fethedebileceklerini ve istediklerini yapabileceklerini biliyorlar. Bahar tatilini yaşayabilmelerinin tek yolu da soygun yapmaktı.

Harmony Korine eskiden sadece aktör olmayan kişilerle çalışıyordu. Ondan sizin gibi profesyonel oyuncularla çalışmanın nasıl bir deneyim olduğunu dinlemek ilginç olacak.

Gerçeği söylemek gerekirse sanırım biraz korktu. Scooter'la çekim yaptığımız günü hatırlıyorum. birkaç küçük hayranımız, yetişkinler ve de paparazzi helikopteri vardı. O zaman “Bu çılgınlık.” dedi. Resmen bu onu deli ediyordu çünkü bu tarz şeylere hiç alışık değil ve böyle ağır bir dozla başladı. Onu bırakın benim için bile içinde olduğum bu dünyayla baş etmesi zor. Ve biz küçük kızlar burada yol kenarında tabelalar tutuyorduk. Scooter'a binip “Sürtükler, paranızı verin” diye bağırmak komikti. Eğer çocuğunuzu artı 18 filminin çekimine getirirseniz göreceği bu.

Bazı hayranların Harmony’nin filmlerini bilmiyorlardır. Karakterin hakkında ne düşüneceklerini merak ediyor musun? Sette hiç bunu düşündün mü?

Her zaman tamamen farklı bir şeyler yapmak istemiştim. İnsanların filmleri izleyip “Aman Tanrım bu Vanessa Hudgens’tı.” demesini istiyorum. Tabii ki genç hayranlarım bu filmi izleyemeyecekler. Ama sizi mutlu eden şeyi yapmanız gerekli. Herkesin ne düşündüğünü dert edemezsiniz çünkü her zaman nefret edecek birileri olur. Her şeyi kendiniz için yapmalısınız, başkası için değil. Bence bu radikal bir film. Gerçek anlamda benim hayranım olan kişiler bu filme bayılacaklar.

Filmde James Franco ile birçok sahnen var. Sence karakterin ona âşık mıydı?

Kesinlikle. Büyük ihtimalle masumca bir sevgi değil ama âşık olmanın verdiği düşünce ve şöhret ve servet ilgisini çekiyor. Karakterler en büyük, en kötü ve en sert olmaya odaklanmışlar. James’in karakteri bizi kötü ve zorlu olmamız için motive etti. Büyük ihtimalle ilk aşk gibi bir şeydi. Ama uyuşturucunun dahil olduğu, sadece seks ve para üstüneydi.