Bu ev 'çöp'ten yapıldı!

Bu ev 'çöp'ten yapıldı!
Bu ev 'çöp'ten yapıldı!

?Evimin en güzel tarafı diğer evlerden farklı olması? diyen Phillips, yaptığı evlere hem yoksullardan hem zenginlerden yoğun talep olduğunu söylüyor.

Bir ev yapmak için ihtiyacınız olan tüm malzemeler çöpte! ABD'li tasarımcı Dan Phillips; kavanoz kapakları, eski DVD'ler ve kırık fayanslardan yaptığı eviyle bunu kanıtlıyor

TEKSAS - ABD’li tasarımcı Dan Phillips hurda ve atılmış eşyalardan evler inşa ediyor. Tavanı resim çerçevesi, duvarları araç plakası, zeminiyse şarap şişesi mantarından yapılan bu evlerden Teksas’ın doğusunda, Huntsville’de tam 14 adet var. 64 yaşındaki Phillips, her köşesinde başka bir renk ve başka bir malzeme kullanarak hurdalardan düşük bütçeli evler yaratmak istemiş. Bu nedenle Phillips için atılmış ve dayanıklı her şey potansiyel bir inşaat malzemesi. Tasarımcı, inşaatta kullandığı bu hurdaları nasıl topladığına şöyle örnek veriyor. “Bir gün bir çerçeve dükkânı bütün eski model ürünlerini çöpe atıyordu, ben de onları almak için dükkânın kapısında bekledim” Geri dönüşümlü evlerin yaratıcısı, birbirine uymayan tuğlalar, kırılmış fayans ve kiremitler, şarap mantarları, kavanoz kapakları, eski DVD’ler ve hayvan kemiklerini de inşaatlarında kullanıyor. Dan Phillips’in yaşamı da tasarladığı bu evler gibi rengarenk. Orduda istihbarat subaylığı, bir okulda dans eğitmenliği, antikacılık gibi meziyetlerine bundan 12 yıl önce hurdadan ucuz evler inşa etmeyi de eklemiş. “Fizik kanununa karşı gelemezsiniz fakat bunun ötesinde olanaklar sınırsız” diyen Phillips, tasarımlarının inşaat kurallarına uygun olup olmadığını mühendislere danışıyor.

Başkalarının evine benzemiyor
Geri dönüşüm evlerinden birinde oturan Gloria Rivera “Mükemmel değil ama benim evim” derken Alfredo Cerda ise “Eşim evimizin en çok başkalarınınkine benzememesini, bense hiçbir zaman onarmak zorunda olmadığım çinko kaplamalı çatısını seviyorum” yorumunu yapıyor. Bu evler önceleri düşük gelirliler için düşünülmüş olmasına rağmen evleri ilginç bulan yüksek gelirli alıcılar da oluyor. Ancak Phillips, düşük gelirliler için tasarladıkları evlerinin zenginlerce satın alınıp değer kazanmasından rahatsız. Ama eğer geri dönüşümlü evlerin kabullenilmesini ve benzeri yapıların çoğalmasını sağlayacaksa bunu da sorun etmeyeceğini söylüyor. (The New York Times)