Bu filmler macera tutkunları için

Bu filmler macera tutkunları için
Bu filmler macera tutkunları için

'Patikanın Bittiği Yer' festival kapsamında izlenebilecek filmlerden.

Doğa, keşif ve macera konulu film festivali olan Dağ Filmleri Festivali 28 Şubat'ta İstanbul'da izleyicilerle buluşuyor.

Dağ Kültürü Derneği ile Mineral Event tarafından düzenlenen ve bu yıl ‘Sınırlarını Keşfet’ temasıyla yola çıkan festival macera ve sinema tutkunlarının ilgisini çekecek türde. Dünya festivallerinde gösterilen 500’den fazla film arasından seçilen 2013 seçkisi 10’u yerli 31’i yabancı olmak üzere toplam 41 filmden oluşan Dağ Fimleri Festivali’nde 41 film ücretsiz olarak gösterilecek. Filmler ‘Ülkemizden’, ‘Dünyadan’, ‘Keşif Ruhu’, ‘Doğa-Çevre-İnsan’, ‘Su Dünyası’, ‘Bisiklet’, ‘Kayak’, ‘Autrans Özel Seçkisi’ ve ‘Doğa Filmleri Yarışması Finalistleri’ olmak üzere dokuz tema başlığı altında toplanıyor. 4 Mart’a kadar sürecek festivale Fransız Kültür Merkezi ve Galatasaray Aynalı Geçit ev sahipliği yapacak.
Bu yılın en çarpıcı teması ‘Dünyadan’ dünyaca ünlü İtalyan dağcı Simone Moro’nun Everest tırmanışını anlatan ödül şampiyonu filmi ‘Düşlerin Etkisinde’ ile dikkat çekiyor. Bir başka çarpıcı tema olan ‘Bisiklet’in en etkileyici filmlerinden ‘Georgena Terry’ ise Terry bisikletlerinin yaratıcısı Georgena Terry üzerine yapılmış kısa film. ‘Yaşamak Güzel, Yaşatmak Da’ ise İstanbul ’dan Fransa’nın Chamonix kasabasına bisikletleriyle ulaşan ve geçtikleri ülkelerdeki dağların zirvelerine tırmanan İzmirli sporcuların serüven dolu yolculuğunu anlatıyor. Festival kapsamında Emin Alper’in bol ödüllü filmi ‘Tepenin Ardı’ da gösterilecek.
Festivalle ilgili detaylı bilgiye ‘www.dagfilmfest.org’dan ulaşabilirsiniz.