Bu fotoğraflar çalışma masanızdan!

Bu fotoğraflar çalışma masanızdan!
Bu fotoğraflar çalışma masanızdan!
Bilgisayar, cep telefonu gibi gün içinde sık kullandığınız araçların üzerindeki bakterileri yakından görmeye hazır mısınız?

RADİKAL – İşyerinizdeki masanızda bir şeyler atıştırırken bir kere daha düşünün deriz, zira bu haberde yer alan fotoğraflar ofis araç gereçlerinin üzerindeki bakterileri görüyorsunuz. Queensland Üniversitesi Bakteri Çözümleri Merkezi tarafından yapılan araştırma kapsamında, ofis ortamında sık kullanılan yüzeylerdeki bakteriler görüntülendi. Araştırmaya göre en az hijyenik yüzeyler bilgisayarların etrafı, masa telefonlarının ve cep telefonlarının yüzeyleri. Ayrıca bilgisayar klavyeleri, mutfak tezgâhları da en kirli yüzeyler arasında yer alıyor. Kapı kolları, sandalye ve masalar ise temiz alanlar olarak belirlendi.
 Merkezin direktörü Dr Matt Cooper, bakterilerden uzak durmanın en iyi, basit ve ucuz yolunun su ve sabun kullanmak olduğunu söylüyor. Cooper, antibakteriyel jelleri ise önermiyor: “Bakterilerin her yerde olduğuna dair bir farkındalık oluşturmak istiyoruz. Temizlik için ise en etkili ve ucuz yol da su ve sabun kullanmak.”
Cooper, antibakteriyel jellerin kimisinde kullanılan “Mikropların yüzde 99’unu öldürür” iddiasının tam olarak doğru olmadığını öne sürüyor. Cooper yemeklerden sonra değil ama önce elleri su ve sabunla yıkama alışkanlığının oturdulmasını öneriyor.

Araştırmaya katkı sunan Dr Alysha Elliott ise çalışmanın sonucunda çıkan görüntülerin, insanlara ellerini yıkamalarının önemini fark ettirmesini umduğunu söylüyor. (The Daily Mail)

 


  ETİKETLER:

  Ucuz

  ,

  Mutfak

  ,

  Bilgisayar

  ,

  Kapı

  ,

  Mail

  ,

  Uzak