Bu hale bakıp eğleniyorlar!

Bu hale bakıp eğleniyorlar!
Bu hale bakıp eğleniyorlar!
Bodrum'da 106 devenin katıldığı deve güreşlerini 4 bin kişi izledi. Hakemler kızgın develeri ayırmakta güçlük çekti. Deve sahipleriyle güvenlik görevlileri de sık sık tartıştı. Etkinliği izleyenler pek eğlendi

 


Yaşar ANTER/BODRUM (Muğla), (DHA)

MUĞLA'nın Bodrum İlçesi'ne bağlı Ortakent-Yahşi Beldesi'nde, ünlü Bodrum narenciyesini korumak ve tanıtmak için düzenlenen deve güreşleri kıran kırana geçti. Ege bölgesinin ünlü 106 devesinin katıldığı güreşte hakemler ve sahipleri develeri kontrol etmekte güçlük çekti. Bazı develer tel örgüleri devirdi. Genç kızların deve güreşlerine ilgisi ise dikkat çekti.
Ortakent-Yahşi Belediyesi tarafından 15'incisi bu yıl düzenlenen deve güreşlerine Denizli, Muğla, Aydın, İzmir, Balıkesir, Çanakkale, Manisa ve Antalya'dan 106 namlı deve katıldı. Bodrum Turunçgil Üreticileri Birliği yararına düzenlenen güreşleri Belediye Başkanı DP'li Mehmet Kocadon, Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Kocadon ve aralarında yaklaşık 100 turistin de bulunduğu 4 bin kişi izledi. Soğuk havaya rağmen Bodrum'da festival havası estiren güreşlerde hakemler ve sahipleri azgın develeri kontrol etmekte güçlük çekti. Öfkeli bazı develeri yaklaşık 40 hakem dakikalarca birbirinden ayıramadı. Hızını alamayarak tel örgüleri deviren ve kazıkların üzerine düşen ‘Sılacan’ adlı deve ise yaralandı. Alanın etrafına çekilen çift sıra tel örgü ise develerin seyircilerin arasına dalmasını engelledi. Ancak özel güvenlik şirketi personeli ile deve sahipleri arasında sık sık tartışmalar yaşandı. Güvenlik görevlileri deve güreşlerini görüntüleyen basın mensuplarını da alanın dışına çıkarmaya çalıştı. Belediye Başkanı Kocadon duruma müdahale etti.
Genç kızlar ile kadınların da kucaklarındaki bebeklerle izlediği deve güreşlerine Bodrumlu turizmci Hüseyin Sarsılmaz, 500 bin Euro değerinde olduğunu belirttiği 5 devesi ile katılarak damgasını vurdu. Sarsılmaz'ın güreşlere katılan ‘Florida’, ‘Yalı Çapkını’, ‘Çılgın Sarsılmaz’, ‘Fay Hattı’ ve ‘Vatos’ adlı develeri rakiplerini yenerek alkış aldı. Sarsılmaz, DHA muhabirine yaptığı açıklamada, 20 yıldır deve güreştirdiğini belirterek, “Develerimin en pahalısı 120 bin Euro. 5 devem 500 bin Euro ediyor. Benim için deve besleyip güreştirmek bir hobi haline geldi. Develerim, bölgede son 5 yılda katıldığı 70 güreşten 65 galibiyet 5 beraberlik elde etti. Hiç yenilgi yüzü görmediler” dedi.
Belediye Başkanı Kocadon ise Bodrum narenciyesini tanıtmak ve korumak amacıyla düzenlenen güreşlere kötü hava koşullarına rağmen ilginin büyük oluğunu vurgulayıp, “Kış ortasında hem turizmi canlandırmak, hem halkımız ile dayanışmayı geliştirerek yüzyıllardan günümüze kadar gelen bir geleneği sürdürürken, Bodrum narenciyesini de kurtarmak için mücadele ediyoruz. Güreşlerden elde edilen geliri Bodrum narenciyesinin kurtulması ve tanıtımı yararına kullanacağız” diye konuştu.  (dha)