Bu kadar soğuk aralık görülmedi!

Bu kadar soğuk aralık görülmedi!
Bu kadar soğuk aralık görülmedi!
ABD ve Rusya'da hayat durdu, İngiltere'de horozlar bile parmak ucunda yürüyor!

ABD’nin doğu kıyısını vuran şiddetli fırtına ve kar yağışı nedeniyle bazı eyaletlerde olağanüstü hal ilan edildi. Fırtına ve şiddetli kış koşulları nedeniyle havayolu trafiği de bazı bölgelerde durma noktasına geldi, havayolları binlerce uçuşu iptal etmek zorunda kaldı.
New York’ta 1000’i aşkın uçuş iptal edilip bölgenin başlıca havaalanı JFK’de faaliyetler durdurulurken, tren yolları da bazı bölgelerde işletilemez hale geldi. Yoğun kar yağışı nedeniyle karayolları ulaşımı da tehlikeli hale geldi.
Şiddetli fırtına ve ağır kış koşullarından etkilenen doğu kıyısında tatil dönemi olmasına rağmen insanlar seyahat etmekten vazgeçti. Güney Carolina’ya meteoroloji kayıtlarının tutulmaya başladığı 1887 yılından bu yana Noel döneminde ilk kez kar yağdı.
Soğuk hava koşulları, Rusya’da da hayatı olumsuz etkiledi. Ülkede yoğun kar ve dolu yağışı nedeniyle elektrik santralleri işleyemez hale geldi. Moskova’daki bir uluslararası havaalanında 10 saati aşkın elektrik kesintisi yaşandı. 

Rusya elektriksiz
Moskova’da tramvaylar da elektrik kesintisi nedeniyle çalışamazken on binlerce haneye elektrik verilemedi. Rusya Başbakanı Vladimir Putin, ilgili bakanlıklara, durumu bir an önce normale döndürmeleri yolunda talimat verdi.
İngiltere ’de de meteoroloji uzmanları yüzyılın en soğuk aralık ayını yaşadıklarını açıkladı. Bu durum, insanları olduğu kadar hayvanları da etkiliyor; at ve midilliler, donan bitki örtüsü yüzünden yiyecek bir şeyler bulmakta zorlanırken, horozlar karlı yollarda parmak ucunda geziyor. ( bbc , The Daily Mail)


  ETİKETLER:

  İngiltere

  ,

  BBC

  ,

  Cunda

  ,

  Noel

  ,

  Fırtına