Bu kadınlar kesinlikle Marslı!

Bu kadınlar kesinlikle Marslı!
Bu kadınlar kesinlikle Marslı!

FOTOĞRAFLAR: MUHSİN AKGÜN

Mesleğinde 25. yılını kutlayan Cengiz Abazoğlu, bağımsızlığını ilan etti: Tasarımcı defilesini moda haftasından takviminden ayrı gerçekleştirecek. 40 mankenin yer alacağı defilede güzeller geçidi var: Çağla Şikel, Özge Ulusoy, Didem Soydan, Merve Büyüksaraç ve oyuncu Wilma Elles baş manken olacak. Abazoğlu ve modelleri, aralarındaki dostluğu Hürriyet'ten Sibel Arna'ya anlattı.

Cengiz Abazoğlu, Türkiye ’nin en önemli moda tasarımcılarından biri. Demokratik moda trendini takip ederek, 4.5 sene önce mağaza zinciri ADL için koleksiyon hazırladı. Abiyeyle ile başlayan koleksiyon hazır giyimle devam etti. Şimdi mayodan paltoya, elbiseden spor giyime kadar bir kadının tüm ihtiyaçları için tasarım yapıyor Abazoğlu. Bugüne kadar 2 milyondan fazla adet ürün sattıklarını da anlatıyor: “Nasıl Sezen Aksu şarkıları ile geniş kitlelere ulaşıyor ben de tasarladığı kıyafetlerle ulaşıyorum. Bu 2 milyonu, bir albümün 2 milyon satması gibi görebilirsiniz, farklı yok.”

Şimdiye kadar Mercedes Benz Fashion Week İstanbul kapsamında defile yapan Cengiz Abazoğlu ilk defa bağımsız bir defile yapacak. Nedeni, sezon defilesini sezonda yapmaya karar vermeleri. Yani 8 Eylül’de Rufless Otel’de gerçekleşecek defiledeki koleksiyon, ertesi gün tüm mağazalarda yerlerini almış olacak.

Koleksiyonun ismi ‘Sonsuzluk’. Sınırsız bir koleksiyon olduğunu söylüyor: “50’ler ya da 70’lerle sınırlamadım koleksiyonumu. Tüm dönemlerin güçlü ve elegan kadınlarından ilham aldım. Hepsini tek tek inceledim ve ortak bir dil yarattım. Saks, asit yeşili, mor, siyah-beyaz ekose, grinin tonları ve kırmızı baskın renkler. Bunlara vazgeçilmez siyahlar eşlik ediyor. Bu sene ilk defa geniş bir triko koleksiyonu ekledik. 12 farklı renk çalıştım.”

Lohusa haliyle podyumdaydı

Fotoğraflar: Muhsin AKGÜN
100 look’un podyuma çıkacağı Cengiz Abazoğlu for ADL defilesinde 40 manken görev alacak. Çağla Şikel, Didem Soydan, Özge Ulusoy, Merve Büyüksaraç ve Wilma Elles tanıdık isimler. Abazoğlu Çağla’nın onun için olmazsa olmaz olduğunu söylüyor. Vazgeçilmesi olduğunu iş dışında duygusal olarak da önemli bir dostluk paylaştıklarını anlatıyor. Wilma Elles’i ‘Öyle Bir Geçer Zaman ki’ dizisiyle tanımış. Hayranlıkla izlerken bir sene sonra markanın yüzü olarak birlikte çalışmışlar. Şimdi lohusa haliyle podyuma çıkmasını çok önemsiyor. “Çağla da ilk çocuğunu doğurduktan 30 gün sonra benim için kameraların karşısına geçmişti. Bu kadınlar kesinlikle Marslı” diyor. Merve Büyüksaraç ise hâlâ Cengiz Abazoğlu için genç kuşağın önemli temsilcilerinden. Yıldızının daha da parlayacağını düşünüyor ve ona karşı her zaman bir şevkat besliyor.

Çağla Şikel: Pörsürsem bırakırım, şimdi taş gibiyim!

1997’de Türkiye güzeli olduktan sonra çıktığım ilk defilelerden biriydi Cengiz Abazoğlu. Tanıştığım günden beri aramızda oluşan bağı koruduk. Şimdi sezonunu hatırlamıyorum bir koleksiyonu için spor salonunda yaptığımız bir çekimde ben siyah taşlı bir elbise giymiştim. Kollarından Swarovski taşlar sarkıyordu. O zaman daha evlenme teklifi almama rağmen Cengiz’e “Bir gün evlenirsem bu elbisenin beyazını yapar mıyız?” diye sormuştum. Sonra evlenme teklifi aldım ve gerçekten Cengiz bana kollarından beyaz Swarovski taşlar sarkan şahane bir gelinlik yaptı. O benim için her şeyden önce çok önemli bir dost. Defilesinde en az dört elbise giyerim. 20 yıldır podyumdayım ve hâlâ aynı heyecanı duyuyorum. Yeni model gelmeyecek mi diyorlar ama ben kendimi fiziksel olarak, yüz olarak, her şeyden önemlisi enerji olarak iyi hissettiğim için devam ediyorum. Haftanın beş günü spor yapıyorum ve yediklerime çok dikkat ediyorum. Ve böyle hissettiğim sürece devam edeceğim. Yarın öbür gün pörsürsem ve kendimi enerjik hissetmezsem bırakırım. Ama ne zaman bilmiyorum.

Wilma Elles: Emzirmek çok kilo verdiriyor!

Cengiz benim için uyumluluk, yaratıcılık ve insan sevgisi demek. Bu yüzden bebeklerim 40 günlükken onun podyumunda yürümeyi kabul ettim. Hamileliğim boyunca 25 kilo aldım. 5 gün sonra 15 kilosu yoktu. Şimdi doğum öncesi kiloma geri döndüm. Özel bir diyet yapmıyorum, bir tek çocuklarımı iki saatte bir emziriyorum. Emzirmek çok kilo verdiriyor.

Merve Büyüksaraç: Hayatımın elbisesini yaptı

2006’da Miss Turkey seçildim. 2007’de tacımı devrederken Cengiz saban beyaz, kuğu gibi, üzerinde tül detayların olduğu şahane bir elbise yapmıştı. Hayatımın elbisesi odur. O gün bugündür bir sürü işte birlikte çalıştık. Yaratıcılığına her zaman şapka çıkarırım. (Yazı: Sibel Arna/ Hürriyet)

Cengiz Abazoğlu, ADL için hazırladığı 9. Koleksiyonunun defilesini 8 Eylül’de Rufless otelde gerçekleştirecek.