Bu kavırlar tamam 'gibi gibi'

Bu kavırlar tamam 'gibi gibi'
Bu kavırlar tamam 'gibi gibi'
Mehmet Erdem, yeni 'cover'larıyla da ruhumuzu doyuruyor. Bir de Ahmet Kaya'nın 'Kum Gibi'sini dışarıda bıraksaymış...
Haber: BURAK KURU - burak.kuru@radikal.com.tr / Arşivi

Kardeş Türküler’de dikkat çeken, dizi müzikleriyle tanınan, geçen yılın nisan ayında çıkardığı albümüyle de kitlelere yayılan Mehmet Erdem; kimilerine garip gelen ses tonu, genellikle beğenilen yorumu ve alışılageldiği şekilde ‘cover’larıyla yeni uzunçalarını beğenimize sundu.
Mehmet Erdem, tıpkı ‘Nostalji Kraliçesi’ Muazzez Ersoy gibi, bu işe gönül verenlerden ve ‘bir de benden dinle’ diyenlerden. Fakat o şarkıları aslına çok sadık kalmadan yorumladığı için orijinalini sevseniz de sevmeseniz de Mehmet Erdem’in yorumuna bir bakıyorsunuz. Elbette her cover gibi bunlar da polemiğe açık. ‘Hiç konuşmadan’ albümünde Barış Manço (‘Gibi Gibi’), Tanju Okan (‘Evet, Kadınım’), Sertab Erener (‘Aldırma Deli Gönlüm’), Erkin Koray (‘Aşkımız Bitecek’), İlhan Şeşen (‘Bir Ucuz Gitar’) ve Fatih Erdemci’nin (‘Ben Ölmeden Önce’, Ceylan Ertem katkısıyla) sesinden duymaya alıştığımız şarkılar var. Albümdeki şarkıları incelerseniz ‘Kum Gibi’ye de rastlayacaksınız. Az önce adını ‘cover’lar arasında anmadım. Zira Ahmet Kaya şarkılarının, -tıpkı Yıldız Tilbe şarkıları gibi, örnekler çoğaltılabilir- SİT alanı ilan edilmesi ve başka kişiler tarafından dokunulmaması gerektiğini düşünüyorum. Ki albüme yönelik ilk yorumlara baktığımda da yalnız olmadığımı hissediyorum. Tamam Mehmet Erdem belki tarihe not düşmek istemiş ve kendisi için özel olan bu şarkıyı seslendirmeyi kendine bir ödev addetmiş olabilir ancak ortaya çıkan sonuç sadece “Ahmet Kaya’dan dinleyeyim” yorumu yaptırıyor. Keşke yakın çevresi Erdem’i uyarsaymış, ‘Kum Gibi’ konusunda. Naçizane fikrim, bu cover’ın olmadığı yönünde.
İnternetin hayatımızın vazgeçilmez parçası olmasıyla, şarkıcıların sahne programlarında/konserlerde okuduğu şarkılar daha albümlerine konulmadan dinleyicilerin repertuvarına giriyor bile. Bu albümde yer alan açılış şarkısı ‘Acıyı Sevmek Olur mu’ da bunlardan birisi. İnsanlar aslen Cihan Güçlü’nün olan bu şarkıyı uzun süredir Mehmet Erdem’in sesinden dinliyordu zaten. Bu albümde de cover’ı yapılarak yeni düzenlemesiyle seslendirilmiş. Ve bu hali de çok güzel olmuş.
“Nasıl okumuş acaba” sorusuyla dinlemeye başlayacağınız albüm, ‘Kum Gibi’ şarkısını dinlemeden devam ederseniz ruhunuzu doyuracaktır. ‘Kum Gibi’, belki tadınızı kaçırabilir, uyarmadı demeyin…