Bu kez 'gerçek' Miró geliyor

Bu kez 'gerçek' Miró geliyor
Bu kez 'gerçek' Miró geliyor
İstanbul bu kez 'gerçek' Miró görecek. 26-28 Eylül tarihlerinde düzenlenecek sanat fuarı ArtInternational, büyük Katalan sanatçı Joan Miró'nun eserlerini İstanbul'a getiriyor.

26-28 Eylül tarihlerinde ikincisi gerçekleşecek uluslararası sanat fuarı ArtInternational’da işlerini görebilme şansını bulacağımız sanatçılardan biri de, dünyaca ünlü Katalan ressam ve heykeltıraş Joan Miró! Paris’in en önemli galerilerinden biri sayılan Galerie Lelong’un standında bronz heykelleri ve kâğıt üzerine çalışmaları sergilenecek sanatçının 2 metrelik “Statue” adlı heykeli de, Haliç Kongre Merkezi’nin terasına, fuarın “By The Waterside” bölümüne yerleştirilecek.
Heykellerin 1970’lerde, kağıt üzerine eserlerin ise 1949–1951 ve 1970’lerde üretildiğini söyleyen Galerie Lelong direktörü Patrice Cotensin, Miró’nun temsilcilerinden biri olduklarını, bugün de ailesiyle birebir çalıştıklarını belirtti. Sanatçının ailesi tarafından haklarını korumak ve yürütmek için kurulan Successió Miró ile birlikte bütün eserlerinin kataloğunun yayıncısı olduklarını da altını çizen Cotensin, Miró’nun işleriyle İstanbul ’a gelmekten büyük mutluluk duyduklarını söyledi.


Joan Miró'nun 2 metrelik “Statue” adlı heykeli Haliç Kongre Merkezi’nin terasına yerleştirilecek.

Şiiri resmetti
1893’te İspanya, Barselona’da dünyaya gelen Joan Miró, yirminci yüzyıl modern sanatının en sıra dışı ve ilham verici isimlerinden biri sayılıyor. Ressam olarak başladığı sanat hayatında seramik, heykel ve gravür sanatlarının da en yetkin ürünlerini ortaya koyan sanatçı, sürrealist akımın en büyük isimlerinden biri olarak anılıyor. Düşsel ve çocuksu üslup ve ton barındıran çalışmalarında kadınlar, çocuklar, kuşlar, yıldızlar ve güneşi sıkça kullanan Joan Miró’nun çalışmaları şiirin resmedilmiş hali sayılmakta.


ArtInternational sanat fuarı 26-28 Eylül tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenecek. Fuarla ilgili detaylı bilgi için: www.artinternational14.net