Bu konserde ışıklar sönecek

Bu konserde ışıklar sönecek
Bu konserde ışıklar sönecek
Bu akşam Borusan Müzik Evi'nde sahneye çıkacak Alman topluluk Bohren& der Club of Gore, "Konserlerimiz loş ortamda ama müziğimiz karanlık değil" diyor

Borusan Müzik Evi’nde bu akşam ışıklar sönecek ve caz, ambient, doom gibi türler arasında ‘sakince’ gezinen Alman efsanesi Bohren& der Club of Gore eşliğinde benzersiz bir yolculuk başlayacak. Nova Muzak Series kapsamında aynı akşam Library Tapes’in ardından sahnede olacak Bohren& der Club of Gore’dan Morten Gass’a mutluluğun tarifini ve başka şeyleri sorduk...

Kategorizasyonu anlamsız kılan türler üstü bir müziğiniz var. Bu tanımlanamayan kimya nasıl ortaya çıktı? Amacımız; ‘easy listening’ jazz müziğini mümkün olduğu kadar yavaşlatmak ve doom’un sınırlarına ulaşmak oldu. Yani Black Sabbath’a jazz enstrümanları verip Chet Baker ballad’ları çalmalarını istemek gibi biraz.

Müziğiniz ‘sinematik’ bulunuyor. Film müziği alanında olsaydınız ne tür filmler için çalışırdınız? Enstrümantal müzik daima sinemaya yakındır. Hele bizimki gibi sakin ve dokunaklı olduğunda. Aslında filmlerin türü çok önemli değil. Porno filmleri bile olabilir... Ama çalışırken bizi serbest bırakacak sabırlı insanlarla mümkün olabilir ancak.

Müziğinizi çok karanlık bulanlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce karanlığa en çok yakışan müzik nedir? Bu onların düşüncesi. Herhalde konserlerimiz loş olduğundan dolayı öyle buluyorlar, yoksa bizce müziğimiz asla karanlık değil. Belki en fazla tekinsiz denebilir. Karanlığın müziği daha çok huzursuz eden bir gürültü ve korkunç sesler çağrıştırıyor bana. Bohren’in müziği kesinlikle böyle bir müzik değildir.

Bu soruyu ilk ve son kez size soruyorum. Mutluluğu nasıl tanımlarsınız?
Dark Souls oyunundaki son patron olan Gwyn ‘Lord of Cinder’i yenmek olabilir.

Favori içkinizi merak ediyorum? Bir de hangisi; zombiler mi yoksa vampirler mi? Cin tonik ve Long Island Icetea... Zombiler!

Borusan Müzik Evi’ndeki Library Tapes konseri 27 Nisan Cumartesi 21.30, Bohren der Club of Gore konseri ise 23.00’te başlıyor.

  ETİKETLER:

  caz

  ,

  Müzik

  ,

  Akşam

  ,

  Patron

  ,

  Kimya

  ,

  film

  ,

  Karanlık

  ,

  bu akşam