Bu mamada bir eksik var...

İsrail'de binlerce aile, 'mama kâbusu' görüyor.

KUDÜS - İsrail'de binlerce aile, 'mama kâbusu' görüyor.
ABD'deki yiyecek firmaları arasında dev isimlerden birinin kısmen sahibi olduğu İsrailli bir bebek maması firması, üç bebeğin ölümünden sonra piyasadaki bir mamanın satışını durdurdu.
Amerikan şirketi Heinz Co.' nun da ortak olduğu Remedia Ltd.'nin toplattığı
yeni formüllü mama, 10 bebeğin de sinir sistemi bozukluğu nedeniyle hastanelik olmasına sebep oldu. Yeni formülün içinde, üzerinde var olduğu yazmasına rağmen B1 vitamininin bulunmadığı açıklandı. B vitamininin sinir sisteminin gelişimi ve işleyişinde hayati öneme sahip olduğu biliniyor.
ABD'de de satılıyor
ABD'de de satılan soya temelli mamanın toplatılması, ABD'deki Ortodoks-Yahudi toplumunu da etkiledi, ancak henüz ABD'de bir vakayla karşılaşılmadı. İsrail Sağlık Bakanlığı, ilk bebeğin, Remedia şirketinin mama formülünü bilimdeki ilerlemeler doğrultusunda değiştirdiğini açıklamasından hemen sonra öldüğünü belirtti. Remedia'nın formülü, bir Alman firması olan Humana Milchunion'la ortaklaşa geliştirdiği açıklandı. Hastaneye kaldırılan 10 bebekten üçünün durumunun kritik olduğu belirtilirken, 10 şüpheli vakaya daha rastlandı.
Test sonuçları çıkana kadar üretim durdurulurken, bu mamayı kullanan 20 bin İsrailli aile telefonlara sarılarak ne yapacağını öğrenmeye çalıştı.