Bu mavi-yeşil ışık nereden geliyor?

Bu mavi-yeşil ışık nereden geliyor?
Bu mavi-yeşil ışık nereden geliyor?

Işık dağın arkasından çıktı, daireler biçiminde hareket etmeye başladı, 12 dakika sonra yok oldu.

OSLO - Norveç semalarında önceki gece görülen gizemli mavi ve yeşil renkli ışıklar şaşkınlık yarattı, ışığın kaynağı hakkında çeşitli spekülasyonlar ortaya atıldı. Ülkenin kuzeyindeki bir dağın arkasında ortaya çıkan mavi ışık gökyüzünün ortasında durduktan sonra daireler biçiminde hareket etmeye başladı, birkaç saniye içinde de bir spiral tüm gökyüzünü kapladı. Ardından bir yeşil-mavi ışık hüzmesi spiralin ortasından çıktı, 12 dakika insanları şaşkınlığa uğrattıktan sonra yok oldu. Işıkların ‘Kuzey ışıkları’na ait olmadığını belirten astronomlar, başta meteor yağmuru olabileceğini düşünseler de çok uzun sürünce Rusya’ya ait bir füze denemesi olma ihtimalini öne sürdüler.
Norveç Savunma Bakanlığı sözcüsü de ışıkların muhtemelen bir Rus füze denemesinden kaynaklandığını belirterek, Rusya’nın Beyaz Deniz ve Barntes Denizi’ni sürekli test sahası olarak kullandığına dikkat çekti. Ancak bir Rus yayın organı, Moskova’nın bölgede füze denemesi yapmadığını açıkladı.
Öte yandan bazı Rus gazetelerinde dün, çarşamba erken saatlerde Beyaz Deniz’deki Dmitry Donskoi adlı denizaltıda yapılan füze denemesinin üçüncü evrede başarısız olduğu yazıldı. Uzmanlar gizemli ışıkların kontrolü kaybedilen ve gökyüzünde infilak eden bir füzeden kaynaklanmış olabileceği görüşünde. Uluslararası anlaşmalar gereği bu tip füze denemelerinden Norveç’in haberdar edilmesi gerekiyor. Rus makamlarıysa olayla ilgili açıklama yapmadı. (aa)