'Bu oyun aşk hayatımızdaki durumların yansıması'

'Bu oyun aşk hayatımızdaki durumların yansıması'
'Bu oyun aşk hayatımızdaki durumların yansıması'
Radikal okurlarının Güncel Sanat Kafası köşesinden de hatırlayacağı sanatçı Işıl Eğrikavuk ile Jozef E. Amado'nun sahnede aşk ve güncel sanat üzerine seyircilerden gelen soruları cevapladığı, sürprizlerle dolu bir saatlik oyun 'Aşk ve Güncel Sanat Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey', bugün, yarın ve 16 Nisan Perşembe saat 21.00'de Salon İKSV'de. Eğrikavuk, bu ilginç performansı Radikal'e anlattı.

Aşk ve Güncel Sanat Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey. Aşk ve güncel sanatın ne alakası var?

Aslında direkt bir bağlantıları yok. Biz güncel sanattan bahsederken aşkı ve ilişkileri bir anlatma şekli olarak kullanıyoruz. Şikago’da master yaparken bir öğretmenimiz, Lin Hixson, güncel sanat işlerimizin eleştirilerini yemek metaforu üzerinden yapardı. Yemek, yiyecekler de herkesin bağlantı kurabileceği bir metafor olduğu için hakkında konuşmamız kolaylaşıyordu. Bu performansta da benzer bir durum var. Ama ilişkiler derken sadece bir sevgili ya da partner ilişkisini de değil, sanatçı-küratör, sanat piyasası içindeki ilişkiler ya da bir koleksiyonerin sanatla olan ilişkisi de işin içinde. İki tarafa da yorumlanabilecek sorular göreceksiniz performansta.

Peki Işıl Eğrikavuk ve Co Amado’nun alakası?
2003 yılında Chicago Art Institute’ta sanat üzerine yüksek lisans yaparken tanıştık. O zamandan beri de sürekli olmasa da birlikte iş üretiyoruz. Okulda yaptığımız işlerden sonra 2005 yılında Chicago Museum of Contemporary Art’ta Musicircus sergisine birlikte katıldık, sonrası da geldi. 2009 yılında Zagreb’te Performance Studies International konferansında Explaining a Joke performansını yaptık. En son yaptığımız ‘Dönüşüm Muhteşem Olacak’ adlı performans Salt Beyoğlu’nda gösterildi. Daha sonra bu proje ile Almanya’nın en prestijli festivallerinden biri olan Theater Der Welt’e katıldık. Gelecek Mayıs ayında Mardin Bienali’nde yeni başka bir işimizi göstereceğiz. Sanata bakışımız, çalışma tarzımız ve de sevdiğimiz işler birbirine benziyor. İkimiz de işimizi ciddiye alsak da kendimizi çok ciddiye almayı sevmiyoruz. İşlerimizin doğasında da bu hissediliyor. Ve bunun sonucu da daha erişilebilir işler çıkardığımıza inanıyoruz.


FOTOĞRAFLAR: MUHSİN AKGÜN
Performans sanatıyla, tiyatro oyununun ve stand up gösterisinin (ya da kabare) hepsi aynı şeyler midir?

Değildir! Ama aslında hepsi de birbirine karışmış durumda bugün. 2000’ lerinde başında, yüksek lisansımızı yaparken bu konu çok konuşulan bir konuydu. Biz artık bir ayrım koymuyoruz. Ama bu oyunda biz hem yazıp, hem yönetip hem oynadığımız için biraz daha performansa yakın bir tarafı var. Bir de konu güncel sanat olduğu için görsel sanata daha yakınız. Ama sonuçta, sahnede tiyatro düzeninde bir saatlik bir oyun izleyeceksiniz.

Köşe yazarı, sanatçı, sinema yapımcısı, eğitmen olmanın ortak yanı Işıl Eğrikavuk ya da Co Amado olmak. Peki bu işlerin birbiriyle çatışan ya da barışan diğer yanları neler?
Ortak yanları bu performansta toplanmış gibi. Soru cevap formatıyla işlenen, kimi zaman ders anlatan, kimi zaman kendinize döndüren, kimi zaman da güldüren bir performans izleyeceksiniz. Bir de çok yakın iki arkadaşın geyiklerini. Çatışan yanlar ek işler ve sürekli çalan telefonlar oluyor. Barışan yanlar da sinema ve güncel sanattan beslenmemiz.


Aşk neden öncelikle kadınların gündemi/meselesidir? Ya da biz neden öyle sanıyoruz?

Oyunda hiç de öyle olmadığını görüyoruz. Bu oyunun çıkış noktası da ikimizin de aşk hayatımızda yaşadığımız durumların kafamızı ne kadar meşgul ettiğini görüp bunu bir işe çevirme fikriyle başladı. Erkeklerin kafası da bu konuda kadınlar kadar hatta belki daha da karışık, sadece işi yansıtma şekilleri farklı sanırız.

Bizi nasıl bir gece bekliyor, sahneye çıkmak ya da oyuncuya cevap yetiştirmek zorunda kalacak mıyız? Bir de sürpriz konuklarınız kimler, açıklar mısın?
Süprizlerle dolu, eğlenceli nostaljik bir gece bekliyor. Hayır, kimse istemediği bir şey yapmak zorunda kalmayacak. Seyirciyi zorla konuşturacak veya dans ettirecek değiliz. Ama isteyenler twitterdan ya da yazılı olarak bize soru sorabilecek. Süpriz konuklarımızı burda söylersek süpriz olmaktan çıkar… Şimdiye kadar pek fazla yapılmamış bir oyun ve de seyircinin guzel vakit geçirebileceği olacak… Eğlenceli...