Bu robot, bahçıvanı işinden edecek!

Bu robot, bahçıvanı işinden edecek!
Bu robot, bahçıvanı işinden edecek!

Tokyo Üniversitesi?nden araştırmacılar toprağı kazıp meyve toplayabilen bahçıvan robot üretti.

LONDRA - Bu robot bahçe işlerinde çok işe yarayacak! Japon bilim insanları tarafından geliştirilen robot bahçenizi düzenlemeniz için toprağı kazıyor, gübreliyor hatta yabani otları temizliyor. Son zamanlarda tüm dünyada bir trend haline gelen bahçecilik bu robot sayesinde daha da kolaylaşıyor. Ancak uzmanlar robotun bahçıvanları işsiz bırakacağını düşünüyor.
Çiftçiler çok yorulmasın diye icad edilen bu robot ağaçtan  meyve de topluyor. Robot aslında bir çeşit kıyafet gibi tasarlanmış ve sırta giyilerek kullanılıyor. Sekiz motoru ve 16 farklı yerinde bulunan sensörleri sayesinde verilen komutu uygulayan robot, üreticileri tarafından ‘tarımda kas gücünün yetersizliğinden ilham alınıp’ tasarlanmış. Tokyo Üniversitesi’nden araştırmacıların buluşu olan giyilebilir bahçıvan robot alüminyumdan üretilmiş ve sırtta fazla bir yük oluşturmuyor.
3 bin 500 ila 7 bin sterlin (yaklaşık 8 bin 300 ila 16 bin 500 TL) karşılığında satılması öngörülen bahçıvan robotun farklı işler yapmak için tasarlanan parçaları ekstra olarak ücretlendirilecek. Japonlar yıllardır insanlar tarafından yapılan mesleklerin sonunu getirecek robotlar üretmeye devam ediyor.
Japon bilim insanları daha önce de garson, güvenlik görevlisi, resepsiyonist robotlar üretmişti. (The Daily Mail)