Bu sefer kendi hikâyesi

Bu sefer kendi hikâyesi
Bu sefer kendi hikâyesi
Damon Albarn, projeden projeye koştuğu yaklaşık 25 yıllık müzik hayatının bu noktasında ilk kez bir solo albümle karşımızda.
Haber: ASYA ROBINS / Arşivi

Gorillaz, The Good The Bad and The Queen en çok Albarn projeleri olmaları dolayısıyla ilgi odağıydı. Blur’ün de en merkezdeki ismiydi belki ama adlı adınca bir Damon Albarn solo albümüne kavuşmamız için uzunca bir süre beklememiz gerekti. Albarn neredeyse 25 senelik müzik kariyerinin bu noktasında ilk solo albümü ‘Everyday Robots’la karşımızda. Baştan sona bir çırpıda dinlendiğinde şarkı sözlerinin sizi adeta içinden çıkılmaz bir labirente hapsettiği bir albüm bu. Müzik ise beyninizin müziği takdir eden o ufak bölümünde süzülüyor.
Bu albüm, genelinde Albarn’un ufaklığından başlayıp günümüze kadar uzanan, kendini anlattığı bir hikâye. Bugün geldiğimiz teknolojik çağdan şikâyetçi. Albümün ilk şarkısı Everyday Robots, Albarn’un yıllardır sürdürdüğü gezintileri sırasında çok sevdiğini belirttiği Afrika esintilerini hissettiren, bol sözlü, ürkütücü ince keman tınılarıyla dolu bir parça ve teknoloji yüzünden robotlaşan insanlığı anlatıyor. Selfish Giant parçası da televizyon yüzünden tüketilmiş bir ilişkinin enfes piyano soloları birlikteliğinde anlatımı. Photographs (You are taking now) ise yine günümüzün ruhsuz teknolojisinden, fotoğraflarından bahsediyor. Bu şekilde anlatılınca kötümser olduğu anlaşılan Albarn’un müziği ve kelimeleri bu albümde bir bilmece gibi, 12 parçayı ne kadar çok dinlerseniz o kadar yeni anlam keşfedersiniz.
Yapısında bir kronoloji yakalayamadığım bu albümün Hollow Ponds parçası da Albarn’un hayatından kesit kesit alınmış hatıraların rastgele düzenlenmiş bir derlemesi. Anılarının içinden yolumuzu bulmaya çalışırken Mr Tembo parçasıyla karşılaştığımızda albümün yavaş ruh halinden kısa da olsa ayrılıp kendisinin Tanzanya’da karşılaştığı, Mr Tembo adlı bir fille tanışıyoruz, hikâyesini dinliyoruz. Albüm boyunca müzik son derece profesyonel ve kuvvetli. Albarn hayat hikâyesini anlatırken kulaklarımızı 46 dakika boyunca mutlu ediyor. Richard Russell’ın prodüksiyonunu yaptığı, Brian Eno ve Natasha Khan’ın da katkılarının bulunduğu Everyday Robots, yıllardır operadan proje gruba her noktada karşımıza çıkan Albarn’la gerçek bir tanışma olanağı sunuyor. Ve şimdiye kadar farklı veçheleriyle sürekli göz önünde olsa da Albarn, her seferinde kendisiyle ilgili keşfedilecek yeni bir şeyler sunan müzisyenlerden.


  ETİKETLER:

  Afrika

  ,

  Queen

  ,

  hayat

  ,

  teknoloji

  ,

  Müzik

  ,

  Bugün

  ,

  Proje

  ,

  ruh

  ,

  dolu

  ,

  derece

  ,

  piyano