Bu sefer kesin gelecekmiş

Bu sefer kesin gelecekmiş
Bu sefer kesin gelecekmiş

DJ Cam, müziğinin kendi dönemi içinde devrimci olduğunu düşünüyor.

2007 yılında The Hall'deki performansı ile akıllarda yer eden DJ Cam, iki başarısız denemenin ardından 19 Kasım'da Roxy sahnesinde
Haber: ÖMÜR ŞAHİN / Arşivi

Geçen nisanda Tamirane’ye geleceği açıklanınca oldukça heyecanlanan dinleyici, performansa saatler kala okuduğu iptal mesajıyla sükut-u hayale uğradı. İzlanda’da patlayan yanardağın külleri uçuşa olanak vermedi. Sonra bir daha duyduk geliyor, ekimde Tamirane’ye. Bu sefer de olmadı. Dolayısıyla dilimizi ısırarak söyleyelim, lezzetli caz plaklarını hip hop tınılarıyla kaynaştırırken müziği katmer katmer açan, ona ölmeden yaptığı otopsiyle 15 yıldır dinleyicileri kendinden geçiren DJ Cam, 19 Kasım’da Roxy sahnesinde! 

Bu sefer kesin gelecek misiniz?
İlk konser volkan patlaması yüzünden iptal oldu. İkinci seferde ise konseri vize problemi nedeniyle iptal etmek zorunda kaldım. Şu anda Paris’teyim ve önümüzdeki cuma İstanbul ’da olacağım. Yüzde 100 garanti ediyorum. Orada görüşürüz…
Aslında gelememenize bu kadar üzülmemizin nedeni, 2007’nin sonunda İstanbul The Hall performansınızın tadının damağımızda kalması. Büyüleyiciydi. Peki o gece sizin için nasıldı?
Dürüst olmak gerekirse, hayatımda bulunduğum en iyi partilerden biriydi. Çok değerli ve unutulmazdı, inan bana!!!! O gece bana aktardığınız tüm sevgi için çok teşekkürler.
Dünyanın pek çok yerinde performanslar sergiliyorsunuz. Bunun müziğinize ne gibi katkıları oluyor?
Performans sergilediğim her ülke, her yeni kulüp insana başka bir heyecan veriyor. Her ülkeye ya da kulübe gitmeden önce yeni bir playlist üzerinde çalışırım. House, hip-hop, seksi tınılar içeren breakbeat ve kalitenin karışımı olan tınıları koruyarak, bu tınılar üzerine yeni şeyler eklerim.
Tutkuyla yaptığınız bu iş, ‘döneminin devrimci müziği’ diye alandırılıyor. Ne düşünüyorsunuz?
‘Devrimci’ kelimesi için çok teşekkür ederim. Evet müziğimin kendi dönemi için ‘devrimci’ olduğunu söylemek yerinde olur. Yıllanmış, eski moda müzik yapmak istemiyorum...
Yarattığın ‘abstract hip hop’ kavramını tanımlar mısınız?
Ben o kavramı ortaya attığımda sinematik hislerle bezenmiş, enstrümantal, slow hip hop’ı kastetmiştim. Fakat şimdiyi sorarsanız, artık ben de ne anlama geldiğini bilmiyorum.
Kariyerinizi şekillendiren müzisyenler kimler?
Massive Attack , Miles Davis , DJ Premier, J dilla and Quincy Jones.
Yeni albüm ‘Seven’ uzun bir aradan sonra gelen ilk stüdyo kaydı. Sizi de heyecanlandırdı mı?
Albümü DJ Cam dokunuşlarıyla şekillenmiş Massive Attack ve Radiohead arasında bir karışım diye nitelendirebiliriz.


    ETİKETLER:

    İstanbul

    ,

    caz