Bu sergide Gezi direnişi de var

Bu sergide Gezi direnişi de var
Bu sergide Gezi direnişi de var

Türkiye ’de ‘toplumsal gerçekçi’ resmin yaşayan en önemli isimlerinden Cihat Aral, kendi deyimiyle ‘zamana tanıklı eden’ resimleriyle İş Sanat Kibele Galerisi’ne konuk oluyor. Aral’ın çeşitli dönemlerinden eserleri içeren sergide ünlü ressamın 1 Mayıs gösterileri ve Gezi direnişi gibi toplumsal olayları yorumladığı yeni tabloları da yer alıyor. 

‘Resim başkaldırıdır’

Sanat yaşamının başlangıcı olarak nitelendirdiği 60’lı yılların sonunda kent insanlarının yaşam biçimlerini gözlemleyerek figürlerini canlı bir üslupla betimleyen Aral’ın resimleri, 1971-74 yılları arasında uzmanlık eğitimini almak üzere yaşadığı Paris’te daha renkli bir üsluba büründü. Sanat görüşünü “Merkez insan olunca; figürü temel tutan resim anlayışı bütünüyle sosyal hayatın politik, ekonomik, sosyolojik değerlerinin özünü taşır. Resim dipdiri bir başkaldırı, bir protesto alanıdır ve iyi resim unutulmaz” diye özetliyen Cihat Aral’ın sergisi, 2 Şubat’a kadar devam edecek.
1964-69 yılları arasında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Neşet Günal Atölyesi’nden mezun olan Cihat Aral, dört yıl Paris Ulusal Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’nda resim alanında uzmanlık eğitim görmüştü.