Bu soyunma odası tamamen nötr!

Bu soyunma odası tamamen nötr!
Bu soyunma odası tamamen nötr!
İsveç'te bir okulda cinsiyet açısından nötr bir soyunma odası açıldı. Trans bireyler ve kadın/erkek soyunma odalarında kendilerini rahat hissetmeyenler için açılan soyunma odasının ülkede bir ilk olduğu ifade ediliyor.

İsveç’te bir okulda cinsiyet açısından nötr bir soyunma odası açıldı. Trans bireyler ve kadın / erkek soyunma odalarında kendilerini rahat hissetmeyenler için açılan soyunma odasının ülkede bir ilk olduğu ifade ediliyor.

Södra Latin Gymnasium’da başlatılan uygulamanın mimarlarından öğrenci Serny Carpvik İsveç Radyosu’na yaptığı açıklamada “İnsanlara transgender bireylerin de kadınlar ve erkekler gibi toplumumuzun bir parçası olduğunu göstermek önemliydi” diye konuştu. Çalışmanın arkasındaki itici güç olan Carpvik, erkek soyunma odasında rahat edemediğini, beden eğitimi derslerinde farklı bir odada tek başına üzerini değiştirdiğini ifade etti. “Bu rahatsızlık sonucu gidip okulun LGBT konseyi ile konuştum ve nötr cinsiyetli bir odanın açılmasının doğru olacağını düşündüler. Okul yönetimiyle bu şekilde anlaştık.”

Okulun LBGT konseyinden Lousie Tidestad Vahlne bu konunun geçen yıldan beri öğrenci birliği, LGBT konseyi ve öğretmenler arasında konuşulduğunu söylerken uygulamadan sonra pozitif ve negatif yorumlara maruz kaldıklarını söyledi. “Olumlu yorumlar kadar olumsuz yorumlar da aldık. İsveçli blog yazarı Isabella ‘Blondinbella’ Lövengrip uygulamanın ancak 1 Nisan şakası olabileceğini yazdı.”

Södra Latin Gymnasium LGBT hakları konusunda oldukça aktif çalışan bir okul. Okulun öğrenci birliği üyesi Camile Tombetti ülkede erkek ve kadınlar için toplumsal cinsiyet unvanlarının yerine nötr bir unvan olan ‘hen’in kullanılması gerektiğini savunduklarını ifade etti.

Soyunma odasının kapısında erkek ve kadın simgelerinin arasına yerleştirilmiş nötr bir cinsiyet simgesi konulacak.


  ETİKETLER:

  İsveç

  ,

  blog

  ,

  LGBT

  ,

  Erkek

  ,

  Kadın

  ,

  Öğrenci

  ,

  Okul