Bu tesbihler biraz farklı

Bu tesbihler biraz farklı
Bu tesbihler biraz farklı
Konya'da üretilen Mevlana tespihleri, Türkiye'ye gelen yabancı turistlerden büyük ilgi görüyor.

KONYA - Konya’nın Meram ilçesinde Meram Sanayisi’ndeki küçük atölyesinde yaklaşık 32 yıldır Mevlana tespihleri imal eden Mustafa Kara (62), AA muhabirine yaptığı açıklamada, eskiden Mevlevi şeyhlerinin kullandığı, günümüzde Mevlana’nın ismiyle anılan tespihlerin, üretiminin yüzyıllardır Konya’daki sanatkarlar tarafından yapıldığını belirtti.
Günümüzde artık Mevlana tespihleri yapan usta sayısının bir elin parmaklarını geçmediğini anlatan Kara, "Konya’da üretilen bu tespihler, ’Nasreddin Hoca tespihi’, ’Mevlevi tespihi’ gibi çeşitli adlarla turistik bölgelerde satılıyor" dedi.
Mevlana tespihlerinin uzun bir süreçten geçtikten sonra hazır hale geldiğini belirten Kara, yapılış sürecini şöyle anlattı:
"Tespihleri, sağlam olması ve güzel görünmesi nedeniyle çam ağacından yapıyoruz. Bu odunları, hızarda kestikten sonra, tornada işliyoruz. El emeği göz nuru olan bu işlenmiş tespihleri daha sonra testerede kesip, ortasını matkapta deliyoruz. Tespihin büyüklüğüne göre de farklı kalınlıklardaki iplere diziyoruz. Tespihler, güzel bir görünüme kavuşması için verniğe batırıldıktan sonra satışa hazır hale getiriliyor."
Gelen talepler doğrultusunda 33’lük, 99’luk ve 999’luk olmak üzere 3 farklı türde 9 farklı ebatta ürettiği tespihlerin özellikle yabancı turistlerin çok ilgisini çektiğini belirten Kara, şöyle konuştu:
"Türkiye’nin dört bir yanındaki hediyelik eşya mağazalarında vitrinleri süsleyen ve daha çok dekorasyon amaçlı kullanılan tespihler, özellikle Türkiye’ye gelen yabancı turistlerden büyük ilgi görüyor. Konya’da da özellikle Mevlana Müzesi’ne gelen yabancı turistler, Müze çevresindeki dükkanlardan Mevlana tespihi almadan kentten ayrılmıyor."
Konyalı tespih ustası Mustafa Kara, daha önce 25 metre uzunluğunda, 60 kilogram ağırlığında, bin 29 ayrı parçadan oluşan 999’luk dev Mevlana tespihi yapmıştı. (dha)