Bugün boykota davetlisiniz

Bugün boykota davetlisiniz
Bugün boykota davetlisiniz

2025?te sigara kullananların sayısının 1.6 milyar olacağı sanılıyor.

9 Şubat Dünya Sigarayı Boykot Günü'nde Dr. Şeref Özer anımsatıyor: Sigara sadece fiziksel değil, ruhsal zarar da veriyor. Her yıl beş milyon kişi sigara yüzünden ölüyor
Haber: BETÜL KOTAN / Arşivi

ANKARA - Türkiye Psikiyatri Derneği Genel Başkanı Dr. Şeref Özer, depresyon, anksiyete bozuklukları gibi ruhsal sorunların sigara bağımlıları arasında görülme sıklığının topluma göre yüksek olduğunu, sigara içme oranlarının, şizofreni hastalarında yüzde 90’larda olduğunu söyledi.
Şeref Özer, ‘9 Şubat Dünya Sigarayı Boykot Günü’ nedeniyle yaptığı açıklamada, dünyada her yıl yaklaşık beş milyon kişinin sigara ve tütün kullanımına bağlı hastalıklardan yaşamını yitirdiğini anımsattı. 

1.2 milyar kişi tüttürüyor...
Geçen yüzyıl sonunda yaşları 35-69 arasındaki insanların ölümlerinin yüzde 30’unun, 69 yaş üstündeki insanların ölümlerininse yüzde 14’ünün sigaraya bağlı geliştiğinin tahmin edildiğini belirten Özer, sigaranın ömrü, tüm yaş gruplarında 16 yıl, 35-69 yaş grubundaysa 22 yıl kısalttığını dile getirdi.
Dünyada, 15 yaş üstü 1,2 milyar kişinin sigara içtiğini, rakamın 2025’te 1,6 milyar olmasının beklendiğini anlatan Özer, “2030’da sekiz milyon kişinin sigara kullanımına bağlı hastalıklardan hayatını kaybedeceği öngörülüyor” dedi. Özer, Dünya Bankası raporlarına göre 1990-1997 yılları arasında sigara içiminin en hızlı arttığı ülkenin Endonezya’dan sonra Türkiye olduğuna dikkati çekerek, Türkiye’de erişkin nüfusun yaklaşık yarısının sigara içtiğinin belirlendiğini söyledi.

‘Üçten fazlası bağımlılık demek’
Şeref Özer, günde üç sigaradan fazla sigara içenlerin yüzde 94’ünün uzun dönemde bağımlı olduğunu açıkladı. Nikotinin ruhsal açıdan uyarıcı olmasının, duygu durumu olumlu yönde değiştiren etkisinin, kullanımı artırdığını belirten Özer, “Bu, sigaranın neden olduğu sonuçlara duyarsızlık yaratıyor, bırakma çabasını azaltıyor” dedi. Özer, psikiyatri hastalarında sigara içmenin daha çok görüldüğüne de dikkat çekti:
“Hafif depresyon sigara içimini artırır, düzenli sigara içenlerde depresyon ve intihar oranları içmeyenlere göre yüksektir. Depresyonu olanların sigarayı bırakma oranları içenlere göre daha düşüktür. Sigara içme oranının şizofreni hastalarında yüzde 90, bipolar bozukluk hastalarında yüzde 70, başka psikiyatrik bozukluğu olanlardaysa yüzde 45-70 arasında olduğu görülmüştür.”

Psikolojik durumu da etkiliyor
Özer, sigara içenlerde psikiyatrik bozuklukların daha yaygın olduğunu belirterek, şu uyarılarda bulundu: “Bağımlılık derecesinde olsun veya olmasın, sigara ve tütün kullanan insanlarda psikiyatrik sorunlar, kullanmayanlara göre daha fazla görülür. Sigara içme süresi ve miktarıyla yaşanan sorunlar arasında doğrudan bir ilişki vardır. Sorunlar arttıkça sigara içme, sigara içme arttıkça da sorunlar artmaktadır.”