Buklelerin geri dönüşü

Bu sezon kıvırcık saçlı kadınlar yaşadı, çünkü artık saçlarını düzleştirmek için her gün saç kurutma makinesiyle kafa derilerini...

Bu sezon kıvırcık saçlı kadınlar yaşadı, çünkü artık saçlarını düzleştirmek için her gün saç kurutma makinesiyle kafa derilerini haşlamak ve bu uğurda her gün koca bir saati buna ayırmak zorunda değiller. Yaşasın bukleler geri döndü! 'Yıka ve çık'ın anlamını bilmeyen kıvırcıkların, yıkayıp çıktıklarında karşılaştıkları tek görüntü 'aslan yelesi'. Minnie Driver, Sex and the City dizisinin kahramanı Sarah Jessica Parker, bizden de Ayşegül Aldinç, Sertab Erener gibi ünlüler 1990'ların ütülü saç modasının baskısıyla, son yılları pırasa saçlarla geçirirken, artık buklelerini kuşanabilirler. Ne de olsa düz fönlü saç şu günlerde fazla burjuva kaçıyor.
Kıvırcık saçın bu ani dönüşünü, güzellik endüstrisinin, modadaki hipi akımına cevabı olarak nitelendirebiliriz. Görünüşe göre, kıvırcık saç, hızla yayılmasa da tek sezonluk, gelip geçici trendlerden biri değil. Kalıcı olacağa benzer.
Düz saçın hiçbir oyunu yok. Düz saç, ne cüretkar olabilir, ne de bir mesaj verebilir. Kıvırcık saç kendini belli eder, 'bana bak, buradayım işte!' der. Etrafınızdaki kıvırcıklara bir bakın, nasıl da başları dik salınırlar. Kıvırcık saç, insanın kendine daha çok güvenmesine önayak olur. Kıvırcıklar daha sevecendir, daha çok gülümser.
Yeni akım, '80'lerin yoluk permalarını aklınıza getirmesin. Yeni buklelerin eskilerle yakından uzaktan alakası yok. Günümüzün bukleleri tamamiyle farklı bir dokuya sahip, daha seksi, daha akıcı ve daha yumuşak. Buna en iyi örnek Kylie Minogue. Eski kıvırcık sarışın ile yeni Can't Get You out of My Head seks bombası Kylie arasında dağlar kadar fark var. Aferin Kylie'ye, işini biliyor. Haydi siz de kendinizi dalgaya bırakın.