'Bulsaydı Ezel gibi birini...'

'Bulsaydı Ezel gibi birini...'
'Bulsaydı Ezel gibi birini...'
Haber: Pişo - pisokedi@gmail.com / Arşivi

PİŞO’NUN GÜNLÜĞÜ

Hafta sonu küçük evimiz haddinden fazla kalabalıktı. Sadece çekirdek ailemize alışık olan ben ve Kiraz için tam bir kaos ortamı mevcuttu. Sayacak olursak evde altı yetişkin insan, iki kedi ve bir köpek bulunuyordu.
Kadının evden çalışmasına özenen adam, iş arkadaşlarını eve çağırmıştı. Aralarından biri köpeğini de getirmiş, balkona koymuştu. Sakin görünen köpek, bahçeden bir kedi veya köpek geçtiğinde sinir buhranı eşliğinde havlıyordu. Evet, kedilere de tahammülü yokmuş arkadaşın. Artık küçüklüğünde nasıl bir travma geçirdiyse, etrafta başka bir dört ayaklı gördüğünde alt çenesi sinirden titremeye başlıyordu. Ben kapatıldığımız odanın kapısını açıp salona gittiğimde bir an göz göze geldik. Ama evde bir kedi olabileceğine inanamadığından, boş boş bakıp kafasını çevirdi. Ben de anında tüydüm.
Böyle bir rivayet vardır; sanırım Güney Amerika yerlileri de gözlerinin önünde karaya yaklaşan İspanyol gemilerini görmemiş zamanında. Yani beyin inanmayınca gözler de görmüyor. Her neyse, benim asıl amacım tabii mutfakta hazırlanan kahvaltıya yamanmaktı ama izin vermediler. Kadın ensemden tuttuğu gibi yine odaya gönderdi. Evdeki sigara bulutundan kaçan kadın sonra gelip yanımıza sığındı. Bunu sevinçle karşıladık çünkü beraberinde poğaçaları da getirmişti.
Bu arada kadın biraz üzgün. Diğer evdeki kedisi Zeytin sistit olmuş. Bir hafta boyunca her gün onu veterinere iğneye taşıdı ama problem devam ediyor. Bu hafta da her gün ilaçlı serum verilmesi için Zeytin’i veterinere götürecek. Sürekli olarak bizim için ek iş yapmak zorunda kaldığından söz ediyor. E, az buz değil tabii dört kedi, bir köpek besliyorlar. Bir de sokaktakiler var. Yakında kumara başlayacak diye korkuyorum valla. Napalım bulsaydı o da şöyle Ezel mezel gibi havadan kazanan birini, hepimizi rahatça doyururdu. Böyle reklam meklam işleriyle olmuyor. Zeytin’le birlikte en azından mama ve kum masrafını çıkarabilmek için bir şeyler yapalım diyoruz ama elimizden bir şey gelmiyor. Bana kalsa bir kedi kahvesi açarım ama evden çıkmamıza izin yok. Belki balkonda güvercin besler, onları satarım. Eve bir boğaz daha katılırsa yandık demektir.
İyi hafta sonları,

Acar muhabir Pişo’dan haberler  
Hayvan hakları mevzuatını öğrenmek için
Barosu Hayvan Hakları Komisyonu’nun ‘Hayvan Hakları Mevzuat ve Bilgilendirme Kitabı’ çıktı. Bu kitap sayesinde hayvanseverler birçok bilinmeyen yasa ve mevzuatı öğrenip hayvanların haklarını daha bilinçli koruyacaklar. Bilgi için: www.istanbulbarosu.org.tr
‘Katilim kim?’ protestosu
3 Ekim 2010 tarihinde Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) tarafından ‘Katilim Kim?’ protestosu düzenleniyor. Saat 13.00-15.00 arasında Suadiye Princess Oteli karşısında gerçekleşecek protestoya
katılacaklar arasında Duman grubu üyeleri de bulunuyor.
‘Kara Kedinin Adımı’
Bir sonbahar akşamı evde ayaklarınızı uzatıp dinleyebileceğiniz bir albüm: Anouar Brahem’den (Enver İbrahim) ‘Le Pas du Chat Noir’ (Kara Kedinin Adımı). Tavsiye ederiz.