Bunlara dikkat!

Bunlara dikkat!
Bunlara dikkat!
Contemporary İstanbul'un Ermenistan'dan sanatçılar ağırlaması hem sanat açısından hem de siyaseten izlediği doğru bir yol
Haber: AYŞEGÜL SÖNMEZ - sanatatak@gmail.com / Arşivi

Bu yılki sanat fuarı için gönül rahatlığıyla uluslararası diyebiliyoruz. Bu gerçekten sevindirici… İran, Lübnan ve özellikle Abu Dabi’den gelen çağdaş sanata vurgu yapması, Ermenistan’dan sanatçılar ağırlaması da fuarın hem sanat açısından hem de siyaseten izlediği doğru bir yol. Galeri Baraz her zamanki gibi kuyrukta bekleyen Halley meraklısı Türk koleksiyonerin ayağına Peter Halley’i getirmiş. Baraz da modaya uyarak Uzakdoğu cephesinden Kore’yi gözüne kestirmiş. Londra’da yeni yeni tanınan Koreli Seo-Jung Hack’tan yana tercih yapmış. Umarız Altındere’yle iş birliğinin yarattığı büyük hayalkırıklığını bu sanatçılarıyla giderir. Fuarın en uluslararası ama yerli standı kuşkusuz Dirimart. Dirimart’ta Edwin Schaefer, Peter Zimmerman, Ghada Amer, Paul Morrison gibi sanat piyasasının onayladığı küresel isimler boy gösteriyor.
Galeri Artist ise Pierre ve Gilles’i ağırlıyor. Artists’in yabancı sanatçılarından, Dağhan Özil’in portresini de yapan Belçikalı heykeltıraş Johan Tahan ise Artist’le birlikte Maurits van de Laar galerisi işbirliğiyle fuarda. Dan Cameron’un gözdesi Belfastlı Kane biraderlerden Taylor sanat ödüllü Eamon Kane de resimleriyle Fliipp Rosbach’da koleksiyonerleri bekliyor. Fuarın bir diğer ünlü sanatçı konuğu Nobel ödüllü edebiyatçı ve aynı zamanda ressam olan Gao Xingjian. Ünlü Çinli yazar son yıllarda satış fiyatları epey yükselen resimleriyle Frank Pages galerisinde. Aslında fuar büyük isimlerden çok Türk koleksiyonerin uzun vadede yükselişini göreceği pek çok Ortadoğulu ve Kuzey Avrupalı sanatçıya ağırlık veriyor. Bu manzarada örneğin 2000 Ernst Barlach ödüllü pentürleriyle 20. yüzyıl kadın Alman ressam geleneğini sürdüren Xenia Hausner’in resimleri kaçırılmamalı. Galeri Deschler standında olacak Xenia Hausner. Yeni keşifler için de Laura Mars ve Krampf iyi bir seçenek olabilir.

Contemporary’nin en iyi 10’u
1- Galerie Deschler / Xenia Hausner / Berlin
2- O’Kane kardeşler (David ve Eamon) / Filipp Rosbach / Leipzig
3- Şahin Kaygun/ Elipsis Gallery / İstanbul
4- Bashir Borlakov/ Galeri Nev / İstanbul
5- Şükran Moral/ Casa Dell’Arte/ İstanbul
6- Simin Keramati / etemad / Tahran
7- Armen Gevorgian/ Art from Armenia /Erivan
8- Ayman Baalbaki/ Rose Issa Projects/ Londra
9- Ali Elmacı/ Galeri x-ist/ İstanbul
10- Gao Xingjian/ Frank Pages Gallery /Baden Baden


İran çağdaş sanatı
İran sanatı son yıllarda dünya piyasasında büyük ilgi görüyor. İranlı sanatçılar için Sotheby’s’in sanat eksperlerinin en düşük fiyat tahmini 3000- 4000 sterlinmiş. Bugün ise bu tahminler 12.000 sterlinden başlıyor. 2007 yılından itibaren düzenlenen müzayedelerde yüz bin sınırını aşan pek çok İranlı sanatçı var. Contemporary İstanbul’a ise yine Sotheby’s’in yüksek fiyatlara sattığı Reza Derakshani, Shirin Neshad gibi sanatçılar da katılıyor. İranlı sanatçıların yapıtları Etemad, Asar, Xerxes ve Rosa Issa Project adlı galerilerde sergilenecek. 


Edge of Arabia
2000’li yılların başında genç bir sanatçı olan Stephen Staphleton bir Ortadoğu gezisi sırasında Suudi Arabistanlı genç sanatçılarla tanışır. Bir araya gelerek seslerini duyurmak için bir platform oluşturmaya karar verirler. Altı yıllık bir hazırlığın ardından “Edge of Arabia” ilk sergisini 2008 yılında Londra’da açar. Ertesi yıl Venedik Bienali’ne katılırlar. Bu yıl da Berlin ve Dubai’nin ardından İstanbul’dalar.