'Bunu çadır tatili farz edin!'

'Bunu çadır tatili farz edin!'
'Bunu çadır tatili farz edin!'

Depremde yaşamını yitirenlerin sayısı 260?a yükseldi, 17 bin 772 kişi de evsiz kaldı. FOTOĞRAF: AP

Berlusconi'nin bu gafı kolay kolay unutulmaz: Başbakan çadırlara sığınan depremzedelere 'Bunu tatil sayın' dedi

Başbakan Berlusconi çadır kentleri önceki gün ziyaret etti, Alman televizyonuyla yaptığı görüşmede “Hiçbir eksikleri yok” dedi.FOTOĞRAF: REUTERS

L’AQUILA - İtalya’da önceki günkü depremde yaşamını yitirenlerin sayısı 260’a yükseldi, ölenlerin 16’sı çocuk. 100’ü ağır 1200 kişinin yaralandığı, 17 bin 772 insanın evsiz kaldığı deprem, İtalya’nın son yıllarda karşılaştığı en büyük doğal afet olarak değerlendiriliyor ama Başbakan Silvio Berlusconi’ye göre felaketzedeler tatilde! Bir Alman televizyonuna konuşan Berlusconi, depremzedeleri “Farz edin ki hafta sonunu kampta geçiriyorsunuz” diye teselli etti!
Başbakan, “Hiçbir eksikleri yok. Sıcacık yemeklerini yiyorlar, tedavi oluyorlar. Başlarını soktukları yerler elbette geçici, bunu hafta sonu çadır tatili saymak lazım” dedi.
L’Aquila çevresinde 2 bin 692 çadır kurulu. Papa 16. Benediktus da dün en kısa sürede bölgeyi ziyaret etmeyi düşündüğünü söyledi.
Başbakan Tayyip Erdoğan da deprem nedeniyle İtalya Başbakanı Berlusconi’yi telefonla arayarak, taziye ve geçmiş olsun dileklerini iletti. Erdoğan, Türkiye’nin deprem acısını çok iyi bildiğini anlatarak, “Bizim yapabileceğimiz bir şey varsa lütfen belirtin” dedi. 

Örgü örerek beklemiş

Enkazdan 42 saat sonra Eleonora adlı genç bir kız, 30 saat sonra da 98 yaşında bir kadın sağ çıkarıldı. Yaşlı kadın enkazdaki saatleri için “Baktım canım sıkılıyor, örgü örüp kurtarılmayı bekledim” dedi. Enkaz altında, nişanlı olduğu belirlenen genç bir çiftin cesetleri de birbirine sarılmış olarak bulundu.
Fransa first lady’si İtalyan Carla Bruni, kentin hastanesine bağış yapacağını açıkladı. İtalyan asıllı ünlü yıldız Madonna da depremden zarar görenler için 500 bin dolar civarında bağışta bulundu. Deprem bölgesindeki çocuklara palyaço kılığındaki terapistler de psikolojik destek veriyor. (Reuters, afp, aa)