Bunun adı süper brokoli!

Bunun adı süper brokoli!
Bunun adı süper brokoli!
Annelerin sofralarda en çok zorlandıkları anlardan biri kuşkusuz çocuklarına pişirdikleri brokoliyi yedirmeye çalışma seanslarıdır. İngiltere'de bilim insanları sonunda annelerin bu sorununu çözdü.

Annelerin sofralarda en çok zorlandıkları anlardan biri kuşkusuz çocuklarına pişirdikleri brokoliyi yedirmeye çalışma seanslarıdır. İngiltere ’de bilim insanları sonunda annelerin bu sorununu çözdü. Artık annelerin çocuklarına brokoli yedirmek için sebepleri var. Yapılan araştırma sonucunda bilim insanları brokolide vücut hücrelerinin sağlığını korumaya yardımcı ufak ‘piller’ keşfetti. Bu pillerin kanserin ve kalp hastalıklarının önlenmesine yardımcı olduğu düşünülüyor.

Bir hafta boyunca normal yemek alışkanlıklarına ek olarak brokoli yiyen, ‘süper brokoli’ diye adlandırılan Beneforte tüketen ve bezelyeyle beslenen üç grup üzerinde bir deney uygulandı. ‘Süper brokoli’de bulunan minik pillerin hücre içerisindeki mitokondride bazı gelişmelere ve kimyasal reaksiyonlara yol açtığı gözlendi. Ayrıca bu pillerin sağlığı korumak ve dengede kalmak adına da vücuda yardımcı olduğu fark edildi. Bilim insanları ‘süper brokoli’deki bu faydanın normal brokoliden de alınabileceğini düşünüyor.

Araştırmayı yapan profesör Richard Mithen dengeli bir diyet ve düzenli sporun yanında haftada iki ya da üç kez brokoli yemenin hayati önem taşıdığını söylüyor.


  ETİKETLER:

  İngiltere

  ,

  Diyet

  ,

  Yemek

  ,

  Bilim

  ,

  Kalp

  ,

  kimyasal