Burada paranız geçmez!

Burada paranız geçmez!
Burada paranız geçmez!
Kullanılmayan ama kullanılabilecek durumda olan giysilerin değiş tokuşunun yapıldığı giysi takası cumartesi Tophane'deki Mixer Galeri'de 17'nci kez yapıldı. 15 kişiyle başlayan projeye toplam bin kişi katıldı.
Haber: ECE ÇELİK - ece.celik@radikal.com.tr / Arşivi

Bir yıldır çeşitli mekânlarda gerçekleşen ‘Giysi Takası’ önceki gün Tophane’deki Mixer Galeri’de gerçekleşen bir partiyle birinci yaşını kutladı. Adından da anlaşılacağı gibi eski, kullanılmayan giysilerin getirilip yerine yenileriyle takas edilen ‘Giysi Takası’ projesi şu ana dek 17 defa kendisine kucak açan mekânlarda gerçekleşti.
Etkinliğin yaratıcıları tasarımcı Fulya Tekin ve mimar Nazlı Ödevci’nin ‘sürdürülebilirlik’ kavramıyla yola çıktıkları projede gördükleri ilgiden memnunlar. Tekin ve Ödevci ilk olarak 10-15 kişiyle başladıkları ‘Giysi Takası’ projesine şu ana kadar yaklaşık bin kişi katılmış. “Burada para geçmez” diyen Fulya Tekin, bir tasarımcı olarak bu projeyle yeniden kullanımla ilgili günah çıkardığını söylüyor. Maksimum 10 parça giysi toka ya da ayakkabı getirip getirdiğiniz kadar yeni eşya alınan giysi takasında getirdiğiniz giysinin ne olduğunun önemi yok. Önemli olan getirdiğiniz parça sayısı.

Tişörtten duvar

Cumartesi günü gerçekleşen partide giysi takasının yanı sıra farklı atölyeler de kurularak takas daha eğlenceli bir hale getirildi. ‘Sangria yapalım’ atölyesiyle gelenlerden Sangria için gerekli malzemeler olan limon, soda, şarap bekleyen etkinliğe katılanlar ‘Bas Boya’ atölyesiyle takas ettikleri eşyalara baskı resim yaptırma fırsatı buldular. Ayrıca katılımcıların getirdikleri beyaz tişörtlerden bir duvar oluşturularak giysi duvarına grafiti yapıldı. Herhangi bir atölyeye malzeme ya da giysi getirerek kupon alanlar kuponlarını istedikleri atölyede kullanarak takasa katıldılar. Öğleden sonra 3’te başlayan etkinlik müzik eşliğinde gece 10’a kadar sürdü. Bir dahaki ‘Giysi Takası’nı takip etmek için: giysitakasi.blogspot.com/
Cemre Kilisli (Öğrenci): Evde çok eskitmediğim pek çok giysi var. Bunları buraya getirerek tekrar kullanıma sokmanın çok mantıklı olduğunu düşünüyorum. Hem de karşılığında hoşuma gidebilecek kıyafetler bulmak çok güzel.
Melisa Ökmen (Öğrenci): Giysi Takası’na ilk kez geliyorum. Hem kullanmadığım eşyalarımın kullanılacak olması hem de paranın geçmediği bir yer olması çok hoşuma gitti. Giysilerin bu kadar pahalı olmadığı bir dünyada yaşama hayalim var ve burası bu hayalime yaklaştığım yer.


  ETİKETLER:

  Şarap

  ,

  Beyaz

  ,

  Müzik

  ,

  Resim

  ,

  Galeri

  ,

  Para

  ,

  Gece

  ,

  Öğrenci

  ,

  Ayakkabı

  ,

  mimar