'Burayı' anlamak için

'Burayı' anlamak için
'Burayı' anlamak için
Haber: ZEYNEP AKSOY / Arşivi

Umut Güneydoğu’da askerlikten yeni dönmüş. Orada hiç istemediği bir şey yapmak zorunda kalmış ve çektiği acıya dayanamıyor. Şehirdeki çevresi, zevzek arkadaşı Gökhan, ‘cemaat’in gençleriyle yaptığı işbirliği sayesinde işleri büyüyen ve onun şirketinde çalışmasını isteyen babası, iyi niyetli annesi bile onu anlayamıyor. Umut, vicdanıyla yalnız.
Bu ülkenin kronikleşmiş meselelerini dert edinip onlardan yola çıkarak üreten çok az insan var; tiyatroda bunu yapan ender yazarlardan biri Ebru Nihan Celkan. Bundan önceki oyunu ‘Tetikçi’de siyasi cinayetleri, o cinayetlere alet olan insanların sosyal ve psikolojik yapısını başarıyla ele almıştı. Onun bir nevi devamı sayılabilecek, BuluTiyatro’nun sahnelediği ‘Nerde Kalmıştık?’ta ise Güneydoğu, zorunlu askerlik, iç savaş gerçeği ve toplum genelinin buna duyarsızlığı, cemaatin gücüyle değişen hayatlar gibi güncel ve de kronik sorunlara eğiliyor ve yine bütün bunların altında yatan ‘erkeklik’, ‘erkek adam olma’ algılarını kurcalıyor.
Gerçekçi ve yetkin bir dille yazılıp kurgulanmış bir metin. Mirza Metin sade ama gerekli yerlerde provokatif bir rejiyle yönetmiş. Fakat 8 kişilik kastın performansları özellikle dikkat çekici. Her biri karakterine tam oturmuş, hem ensemble halinde hem de tek tek çok doğal ve güçlü oyunculuklar sergiliyorlar. Bu da metnin etkisini arttırarak, hepimizin çok yakından tanıdığı, yıllardır içinde yaşatıldığı derin sorunlarla yüzleşmemizi sağlıyor. ‘Nerde Kalmıştık?’ı burada neler oluyor’ sorusunu kendine sık sık soran herkes izlemeli.