Burcu Esmersoy'dan ilk açıklama

Burcu Esmersoy'dan ilk açıklama
Burcu Esmersoy'dan ilk açıklama
İSTANBUL'da, elebaşılığını Zübük lakaplı N.K.'nın yaptığı korsan CD çetesine yönelik operasyon sanat camiasına da uzandı. Çetenin sosyeteden sorumlu elemanının telefonunu dinleyen polis, düzenli olarak korsan CD alan, aralarında şarkıcıların da bulunduğu 13 ünlü ismi ifadeye çağırdı. Ünlü sunucu Burcu Esmersoy ifade vermek üzere İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne geldi.
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU / Arşivi

İstanbul polisinin korsan CD ve DVD piyasasını elinde tutan bir çeteye yönelik yaptığı operasyonda korsan çetesini 5 yıldır baron gibi yönettiği ifade edilen 'Zübük' kod adlı Necip K'nın da gözaltına alınanlar arasında olduğu öğrenildi. 

Necip K.'nın gerçek adını çete üyelerinin bile bilmediği ifade ediliyor. Operasyonda 30 ayrı imalathaneye düzenlenen baskında 200 bin CD ele geçirildi, aralarında Necip K.'nın da bulunduğu 45 kişi gözaltına alındı. Operasyonda korsan CD ve çakma marka siparişi verdiği iddia edilen ünlü sunucu Burcu Esmersoy da polis tarafından ifade için emniyete çağrıldı.İstanbul Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri yaklaşık 1 yıl önce korsan CD piyasasını elinde bulunduran bir şebekeye yönelik çalışma başlattı. Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin de desteği ile başlatılan teknik ve fiziki takipte çetenin, sosyeteye korsan CD temin ettiği belirlendi. Polis önce ünlü isimlerin korsan film için ulaştıkları M.D.'yi takibe aldı. Takipte M.D.'nin korsan CD'leri Kadıköy'de bir adresten temin ettiği belirlendi. Polis M.D. üzerinden de bağlantılı tüm isimleri takibe aldı.

5 YIL DEŞİFRE OLMADI

Teknik takipte polis, yaklaşık 5 yıldır piyasayı yöneten ve adını kimsenin bilmediği Zübük kod adlı çete liderine ulaştı. Çete elemanlarından sadece birisi ile irtibatlı olduğu belirlenen Zübük'ün gerçek isminin Necip K. olduğu ifade edildi. Necip K.'da teknik ve fiziki takibe alındı. Zübük kod adlı Necip K.'nın Avrupa Yakası'ndaki operasyonlar nedeniyle imalathanesini Kadıköy'e taşıdığı tespit edildi. Teknik ve fiziki takibin ardından önceki gün 17 ayrı ilçede 200 adrese bin polis ile eş zamanlı baskın düzenlendi. Aralarında 30 ayrı imalathanenin de bulunduğu baskınlarda 200 bin korsan CD ele geçirildi. Gözaltına alınan 45 kişinin arasında korsan baronu Necip K. da yer aldı. Teknik ve fiziki takipte çete üyelerinin bazı film, prodüksiyon ve yapım şirketleri ile irtibatlı oldukları belirlendi. Çete üyelerinin prodüksiyon şirketlerinde çalışan bazı kişilerle telefon konuşmaları teknik takibe takıldı. Prodüksiyon şirketi çalışanlarının piyasaya çıkmamış bazı filmleri para karşılığında çeteye verdiği iddia edildi. Polis, prodüksiyon şirketi çalışanı 12 kişinin ifadesini almak için tebligat gönderdi.

'SOSYETE KORSANLARI'

Teknik ve fiziki taipte şebekenin sosyeteye de korsan CD ve DVD sattığı belirlendi. Çete ile sosyetik isimler arasındaki bağlantıyı M.D. isimli çete üyesinin sağladığı belirlendi. M.D.'nin ünlü sunucu Burcu Esmersoy ile telefon görüşmeleri teknik takibe takıldı. Esmersoy'un M.D. ile sık sık görüştüğü ve çok sayıda korsan film siparişi verdiği belirlendi. Esmersoy ifade vermek üzere Güvenlik Şube Müdürlüğü'ne çağrıldı.

Korsan CD ve DVD’nin yanı sıra taklit ürün satan şebekenin Birleşik Arap Emirliklerinden Play Station 3 getirerek Türkiye ’de sattığı belirlendi. Milyonlarca lira kazanç sağladığı belirlenen çete üyelerinin bazı cihazların da şifrelerini kırdığı öne sürüldü. Şebekenin film sitesin kurarak filmleri internette de yayınladığı belirlendi. İlgili internet sitelerinin kapatılması için Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB)'e yazı yazdığı öğrenildi.

EMNİYET ÇIKIŞINDA SORULARI YANITLADI

Korsan CD operasyonu ile ilgili emniyete çağırılan ünlü sunucu Burcu Esmersoy, Güvenlik Şube Müdürlüğü'nden çıktıktan sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

İstanbul Güvenlik Şube Müdürlüğü tarafından dün yapılan ve 45 kişinin gözaltına alındığı 160 bin CD ele geçirilen operasyonla ilgili emniyet müdürlüğüne çağırılan ünlü sunucu Burcu Esmersoy, çıkışta basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Emniyete gelme nedeniyle ilgili sorulan soruya "Emniyette bir soruşturma yapılıyordu ve ben de soruşturmaya yardımcı olmam amacıyla davet edildim. Tanık sıfatıyla yani şüpheli sıfatıyla değil" diye cevap verdi.

ŞÜPHLİLERİN BİRİNİN TELEFONUNDA KULLANMADIĞIM NUMARAM BULUNMUŞ

Korsan CD operasyonunda isminin geçtiği iddialarının sorulması üzerine Esmersoy, "Şüphelilerden bir tanesinin telefonunda benim kullanmadığım bir telefonum var. Sanırım oradan" dedi. Esmersoy, "Siz şahsı tanıyor musunuz?" diye sorulunca da, "Tanımıyorum" yanıtını verdi.

KORSAN CD ALMADIM

"Korsan CD aldınız mı?" sorusuna da, "Hayır almadım" yanıtını veren Esmersoy, bir basın mensubunun "Tapelerde görüşmeler varmış" demesi üzerine ise, kullanmadığı hatta mesajlar olduğunu belirterek aracına bindi ve emniyetten ayrıldı.
.