Bursa'da zamanda yolculuk

Bursa'da zamanda yolculuk
Bursa'da zamanda yolculuk
Zaman Makineleri Sergisi, Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi'nde açıldı.

Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi, yeni ve ilgi çekici bir sergiye daha ev sahipliği yapıyor. Saatlerin bin yıllara uzanan tarihini ve bugüne kadar geçirdiği evrimi anlatan ' Zaman Makineleri' sergisi, Tofaş CEO’su Kamil Başaran ve Bursa Valisi Şahabettin Harput’un katılımıyla, müze bünyesinde faaliyet gösteren Tofaş Sanat Galerisi’nde ziyaretçilerine kapılarını açtı. Sergide, Y. Mimar Naim Arnas koleksiyonuna ait, aralarında 100 yılı aşkın modellerin de bulunduğu, 1.800 adet saat ile saatçilerin kullandığı alet ve edevat (efemara) sergileniyor.

'Bursalıların hayatına değer katmaya gayret ediyoruz'


Serginin açılışında konuşan Tofaş CEO’su Kamil Başaran “Tofaş için Bursa’nın çok ayrı bir anlamı ve değeri var. Biz Tofaş olarak, ticari faaliyetlerimizle bir taraftan Bursa ve Türkiye ekonomisine katkı sağlarken, diğer taraftan Bursa’nın sosyal ve kültürel hayatına destek olmaya, Bursa halkının hayatına değer katmaya gayret ediyoruz. İçinde bulunduğumuz Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi ve bu yapının önemli bir parçası olan Tofaş Sanat Galerisi bu anlayışımızın en değerli örnekleri... Bugüne kadar geniş kitlelere, farklı deneyimler yaşatma imkanı bulduğumuz Tofaş Sanat Galerisi’nde, şimdi de 3. kapsamlı sergimiz olan Zaman Makineleri’ni halkımızla buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Hayatı bir zaman döngüsünden ibaret olan bizlerin, saat ve zaman kavramına dair çok değerli parçaların yer aldığı bu sergiden kıymetli bilgiler edineceği inancındayım. Tüm Bursalı hemşehrilerimizin, yolu Bursa’dan geçen tüm sanatseverlerin sergimizde keyifli vakit geçirmesini diliyorum” diye konuştu.

Müze ve galeriye 400 bin ziyaretçi

Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi, Umurbey Bilgi Parkı Kompleksi içindeki yenileme çalışmalarının tamamlanmasını takiben, 2002 yılında ziyarete açıldı. Müze, Türkiye’nin ilk ve tek Anadolu Arabaları Müzesi konumunda bulunuyor. Tofaş Sanat Galerisi ise tarihi Umurbey Hamamı içerisinde, 2008 yılından bu yana hizmet veriyor. Tofaş’ın, Bursa ve Türkiye’ye kültür sanat alanındaki özel bir armağanı olarak kabul edilen müze ve sanat galerisi, daha önce, Antik Roma çağından günümüze hamam kültürünü ele alan “Eski Tas, Eski Hamam” sergisi ile geçmişten günümüze oyuncakların gelişimini gözler önüne seren “Oyuncak Sergisi”ne ev sahipliği yaptı. Müze ve sanat galerisini bugüne kadar 400 bini aşkın ziyaretçi gezdi.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Anadolu

  ,

  Roma

  ,

  sanat

  ,

  Müze

  ,

  CEO

  ,

  zaman

  ,

  kültür

  ,

  sosyal

  ,

  hizmet

  ,

  mimar