Bursalı usta stratosfere balonla börek gönderdi

Bursalı usta stratosfere balonla börek gönderdi
Bursalı usta stratosfere balonla börek gönderdi
Bursa'da 2012 yılında 2 bin 23 metre uzunluğunda kol böreği yaparak Guinness Rekorlar Kitabı'na giren börek ustası Hasan Acar, 600 gramlık peynirli böreği ve Türk Bayrağı'nı Hong Kong'dan getirttiği özel stratosfer balonuyla atmosfere gönderdi.

BURSA – Börek ustası Hasan Acar, 600 gram peynirli börek ve Türk Bayrağı'nı stratosfer balonuyla göndermek için 2 ay boyunca hazırlık yaptı. Böreği uzaya gönderecek balonu Hong Kong'dan özel olarak getiren Acar, ilk denemelerinde başarısız oldu. Acar, son denemesinde börek ve bayrağı 39 bin metre yüksekliğe kadar göndermeyi başardı.

GPRS cihazı takılı börek kutusuna konulan kamera ile balonun stratosfer katına yükselmesi de görüntülendi. 39 bin metrede balonun patlamasının ardından, börek kutusu ve bayrak açılan paraşütle İnegöl İlçesi'ne bağlı Kurşunlu Mahallesi yakınlarında yere indi.

4 SAATTE ÇIKTI YARIM SAATTE İNDİ

Göndereceği börek ve bayrak için özel bir kutu hazırlayan Hasan Acar, kutunun içine konum belirleme cihazı olan GPRS ve 2 kamera yerleştirdi. Acar ve ekibi, helyum gazıyla şişirdikleri özel yapım stratosfer balonunu havaya bıraktı. 4 saat boyunca yükselen balon stratosfer katına gelince patladı. Kutuya yerleştirilen paraşüt açıldı ve Bursa'nın Gölyazı Mahallesi'nden havalandırılan kutu, balon patladıktan yarım saat sonra uçurulduğu yerin 95 kilometre uzağına, İnegöl İlçesi'nin Kurşunlu Mahallesi'ne düştü. Kutu daha sonra GPRS cihazı sayesinde bulundu ve uzay yolculuğu yapan börek muhafaza altına alındı.

Düzenlediği basın toplantısında projenin ayrıntılarını anlatan Acar, "Dünyada daha önce oldu mu, bilmiyorum. Ama Bursa'da bir ilki gerçekleştirdik. Böreğimizi 39 bin metre yüksekliğe gönderdik" dedi.

BÖREĞİ VAKUMLAYIP SERGİLEYECEK

Bir tarlaya düşen börek ve Türk bayrağını alan Acar, böreği işyerinde muhafaza edeceğini ve sergileyeceğini söyledi. Uzaya giden Türk bayrağını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hediye edeceğini belirten Acar, "Uzaya giden böreği de kuracağımız müzeye vakumlayarak koyacağız. Eksi 60 dereceyi gören peynirli böreğimiz yolculuk sırasında bozulmadı. Ama patatesli olsa bozulurdu. Böreğimizi, uzaya çıkan Türk astronot olursa ona hediye edeceğim."

(Edip TEKİN / DHA)

 

 


  http://www.radikal.com.tr/134665613466564

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  gayet başarılı- tebrik ediyorum. - gümüşisis

  Bu adamın bir de fen bilimlerinde bir masası olduğunu düşündüm- hayal etmek-hayali düşüncede biçimlendirmek,formülleştirmek ve uygulamak başka ne isterdik?

  amaç reklam - user416981

  şu ülkenin bilime şovenizm ve reklam odaklı yaklaşması hiç hoş değil!

  allah akil fikir versin... - user1070259

  Yurdum insaninin bu bilimsel dusuncesine ne diyecegimi sasirdim... Reklam icin sinir tanimiyorlar bir bunu anlayabildim. Uzaya borek gonderdik, artik yakinda pilav-tavuk, simit, doner ekmek vs de gonderecegimiz gunler gelir insaallah...

  İşler kötü zahir - halukaka

  Börek yapmakla börek satmakla uğraşacağına uçurtmayla balonla uğraştığına göre işler kötü olsa gerek... Şahsen 39 bin metreye börek uçuran börekçiden değil, önünde kuyruk olan börekçiden yemeyi tercih ederim. Reklam meklam bunlar yalan